Aby dostać skierowanie do sanatorium z Narodowego Funduszu Zdrowia, musisz umówić się do lekarza rodzinnego. Przeprowadzi wywiad, oceni stan zdrowia i zdecyduje, czy leczenie uzdrowiskowe jest zasadne. Po wystawieniu oraz zaakceptowaniu zlecenia dostaniesz informację o terminie turnusu. Będzie to miało miejsce najpóźniej 14 dni przed jego rozpoczęciem.
REKLAMA
Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie
Bezwzględne przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego. Nigdzie nie pojedziesz
Warto pamiętać, iż zakwalifikowanie do leczenia uzdrowiskowego wymaga uwzględnienia nie tylko wskazań, ale także przeciwwskazań. Może się więc zdarzyć, iż lekarz odmówi wystawienia skierowania do sanatorium. Dotyczy to sytuacji, gdy pobyt może zaszkodzić pacjentowi, zamiast pomóc. Najważniejszymi przeszkodami do leczenia uzdrowiskowego są:
stan, o którym wspomniałam wyżej, czyli w którym leczenie lub rehabilitacja uzdrowiskowa z wykorzystaniem naturalnych surowców mogłyby pogorszyć twój stan zdrowia,
choroba zakaźna w fazie ostrej,
ciąża i okres połogu,
czynna choroba nowotworowa i okres przed upływem 5 lat w przypadku czerniaka złośliwego, białaczki, ziarnicy złośliwej, chłoniaków złośliwych, nowotworów nerki oraz 12 miesięcy w przypadku innych nowotworów złośliwych od zakończenia leczenia operacyjnego, chemioterapii lub radioterapii, z wyłączeniem leczenia hormonalnego.
jeżeli chodzi o bardziej szczegółowe przeciwwskazania, to jest to np. stwardnienie rozsiane w okresie zaostrzenia, nadciśnienie tętnicze złośliwe, zapalenie żył czy gruźlica płuc. Cała lista jest dostępna na stronie NFZ.
Sanatorium (zdjęcie ilustracyjne)Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl
Komu przysługuje sanatorium z NFZ? Są konkretne wymagania
Przed wizytą u lekarza mało kto ma świadomość, iż pozwolenia na leczenie uzdrowiskowe nie dostają wszyscy, tylko pacjenci spełniający określone kryteria. Jak można przeczytać na pacjent.gov.pl, na skierowanie do sanatorium mogą liczyć osoby, które:
są wystarczająco sprawne, by odbyć podróż do uzdrowiska,
są samodzielne,
są zdolne do samoobsługi,
są zdolne do korzystania z zabiegów leczniczych.
Warto dodać, iż skierowanie na leczenie uzdrowiskowe możesz otrzymać najwcześniej 12 miesięcy po zakończeniu poprzedniego leczenia w sanatorium. Od 1 lipca 2023 roku lekarze wystawiają wyłącznie e-skierowania. Dzięki temu nie musisz już składać dokumentów w swoim oddziale wojewódzkim NFZ. Takie elektroniczne zlecenie jest przesyłane automatycznie. Ile razy byłaś/eś w sanatorium? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.