Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie nieprawidłowego pobierania opłat przez zakład rehabilitacji leczniczej (sp. z o.o. z siedzibą w J. – jak podał sąd).
Wyrokiem z 25 kwietnia 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną zakładu rehabilitacji leczniczej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 22 stycznia 2020 r. utrzymującego w mocy decyzję Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów.
Zakłady rehabilitacji leczniczej sprawujące opiekę medyczną całodobowo zapewniają kompleksową rehabilitację pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia wymagają takich działań. Pacjenci ponoszą koszty związane z wyżywieniem i zakwaterowaniem w ZRL. Miesięczna opłata jest wyliczana indywidualnie, ale nie może ona przekraczać 70 proc. miesięcznego dochodu pacjenta.
Rzecznik Praw Pacjenta interweniował, bo zakład rehabilitacji leczniczej pobierał od pacjentów kwotę przekraczającą dopuszczalny limit, co było nieprawidłowe. Jednocześnie RPP zobowiązał podmiot leczniczy do zwrotu pacjentom niesłusznie pobranych opłat, przewyższających ustawowe stawki.
Wyjaśnijmy, iż spółka za dobę pobytu w zakładzie pobierała kwotę 80 zł od pacjenta, co przewyższało ustawową stawkę. Podmiot leczniczy wskazał w swoich wyjaśnieniach, iż zapewniał możliwość indywidualnej opłaty za zakwaterowanie i wyżywienie. Ponadto – jak wskazała placówka – powyższa opłata była pobierana na dobrowolny wniosek pacjenta.
Ustawa nakłada jednak na podmiot leczniczy sztywne ramy dotyczące pobierania opłat za zakwaterowanie i wyżywienie. W ocenie sądu RPP trafnie wywiódł błędny sposób wyliczenia możliwej do pobrania kwoty przedstawiony przez podmiot leczniczy, który nie uwzględniał granicy górnej 70 proc. dochodu osiągniętego przez pacjenta.
Opracowanie: INK