Rzucenie palenia obniża o połowę ryzyko zawału

termedia.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: 123RF


Nowe badania udowadniają, iż rzucenie palenia papierosów przez osoby z chorobą wieńcową obniża ryzyko wystąpienia poważnych incydentów sercowo-naczyniowych niemal o połowę. U osób, które nie rozstały się z nałogiem, ryzyko zawału lub udaru zwiększa się co roku o 8 procent.



W międzynarodowym projekcie CLARIFY (prospeCtive observational LongitudinAl RegIstry oF patients with stable coronary arterY disease) sprawdzono wpływ palenia na zdarzenia sercowo-naczyniowe u osób z chorobą wieńcową.

Przebadana grupa objęła ponad 30 tys. pacjentów obserwowanych przez 5 lat. Ponad 13 tys. osób nigdy nie paliło, niecałe 15 tys. paliło wcześniej, ale przestało, a 4 tys. robiło to przez cały czas.

Każdy dodatkowy rok palenia powoduje wzrost zagrożenia o 8 proc.

Pacjenci, którzy po zdiagnozowaniu choroby wieńcowej całkowicie porzucili palenie, mieli o 44 proc. niższe ryzyko poważnego zdarzenia sercowo-naczyniowego, w tym zawału.

Uczestnicy, którzy tylko ograniczyli palenie, nie mieli znacząco mniejszego ryzyka niż osoby palące nadal.

Każdy dodatkowy rok palenia powodował przy tym wzrost zagrożenia o kolejne 8 proc.

Potwierdziła się jednocześnie reguła, iż najlepiej nie rozpoczynać palenia. Jak bowiem informują badacze, choć rozstanie z nałogiem bardzo się opłacało, to jednak choćby taki krok nie pozwalał na uzyskanie tak samo niskiego ryzyka, jak trwająca całe życia abstynencja od tytoniu.

Podwójne palenie zwiększa ryzyko zdrowotne– Podwójne palenie, czyli sięganie zarówno np. po tradycyjne, jak i e-papierosy, zwiększa ryzyko zdrowotne. Użytkownicy tradycyjnych papierosów są czterokrotnie częściej narażeni na zawał niż niepalący, a u podwójnych palaczy to zagrożenie wzrasta pięciokrotnie – mówił prof. Mateusz Jankowski.
Idź do oryginalnego materiału