RZS zwiększa ryzyko niewydolności serca

termedia.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: 123RF


Pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) są narażeni na większe ryzyko niewydolności serca (HF) z zachowaną frakcją wyrzutową (HFpEF).



Naukowcy przeprowadzili retrospektywne badanie kohortowe, wykorzystując dane z Mass General Brigham Biobank w celu zbadania ryzyka dla ogólnej niewydolności serca i jej podtypów, w szczególności HF z obniżonym EF (HFrEF) i HFpEF, u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Badanie zostało przeprowadzone przez dr Yumeko Kawano z Brigham and Women's Hospital w Bostonie (USA) i zostało opublikowane w grudniu 2024 r. w „Arthritis Care & Research”.

W badaniu uwzględniono 1445 pacjentów, u których zdiagnozowano RZS (średni wiek, 51,4 roku; 78,7 proc. kobiet) i 4335 dopasowanych osób porównawczych bez RZS.

Ludzki model stanu zapalnego

Pacjenci z RZS zostali zidentyfikowani dzięki kodów diagnostycznych.

W badaniu zidentyfikowano 92 przypadki incydentów HF w kohorcie RZS i 157 w kohorcie bez RZS w medianie czasu obserwacji wynoszącej 10,3 roku na pacjenta. HFpEF był dominującym podtypem HF w obu kohortach, z większą częstością występowania u pacjentów z RZS niż u osób bez tej choroby (4,33 vs 2,11 na 1000 osobolat). Pacjenci z RZS wykazywali o 79 proc. wyższe ryzyko niewydolności serca niż osoby bez tej choroby (skorygowany współczynnik ryzyka [aHR], 1,79; 95 proc. CI, 1,38–2,32).Wśród podtypów niewydolności serca pacjenci z RZS mieli istotnie zwiększone ryzyko HFpEF (aHR, 1,99; 95 proc. CI, 1,43–2,77), ale nie HFrEF.

– RZS można uznać za ludzki model stanu zapalnego, a wyniki tego badania potwierdzają pogląd, iż przewlekły stan zapalny zwiększa ryzyko HFpEF – twierdzą autorzy badania.

Zespół metaboliczny zmniejsza skuteczność leczenia RZSZespół metaboliczny jest istną plagą społeczeństw wysoko rozwiniętych. Bardzo liczne powikłania tego stanu skłoniły badaczy do poszukiwania odpowiedzi na ważne pytanie, czy zespół metaboliczny implikuje skuteczność leczenia biologicznego RZS. Odpowiedź pojawiła się na łamach „Arthritis & Rheumatology”.
Idź do oryginalnego materiału