Rzeszowscy specjaliści na prestiżowych warsztatach endoskopowych

supernowosci24.pl 2 godzin temu
Fot. arch. USK w Rzeszowie

Lekarze wraz z pielęgniarkami endoskopowymi z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie, uczestniczyli w Warsaw Live Endoscopy. To największe i najważniejsze warsztaty endoskopowe w Polsce, w których biorą udział najlepsi eksperci endoskopii przewodu pokarmowego w Polsce.

Podczas warsztatów, lekarze wykonali 3 trudne zabiegi. Pierwszy z nich u pacjenta z guzem wnęki wątroby. Drugi z pacjentów miał nowotwór, który wywodził się z gardła. U trzeciego z operowanych, zdiagnozowano raka brodawki Vatera.

Szkolenia na najwyższym poziomie

– Jest to względnie rzadki nowotwór, który dotyczy głównie mężczyzn powyżej 60. roku życia. Stanowi około 2 proc. wszystkich raków przewodu pokarmowego i 20 proc. raków zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych – tłumaczy dr n. med. Łukasz Krupa, kierownik Centralnej Pracowni Endoskopowej w USK w Rzeszowie.

– Zabieg polegał na wykonaniu ampulektomii, a następnie cholangioskopię dróg żółciowych i dróg trzustkowych i ablację RFA przy pomocy prądu o częstotliwości fal radiowych.

Poza warsztatami, dr n. med. Robert Staroń, kierownik Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych w USK w Rzeszowie, wziął udział w sympozjum eksperckim na temat „Leczenia endoskopowego trzustkowych zbiorników”.

– Poziom tegorocznych warsztatów, wykładów, pokazów i sympozjów był niezmiennie wysoki – mówi dr Robert Staroń.

– Poza wiedzę praktyczną i teoretyczną potrzeba jest również inwestowania w sprzęt i tworzenia nowoczesnych sal zabiegowych. Bez odpowiednich inwestycji nie utrzymamy odpowiednio wysokiego poziomu.

Rzeszowska placówka w ścisłej czołówce

Dodajmy, iż w USK w Rzeszowie w ciągu roku wykonywanych jest 8-9 tys. endoskopii rocznie, z czego znacząca część to zabiegi terapeutyczne. Placówka specjalizuje się w zabiegach na drogach żółciowych i trzustce.

Wykonywanych jest około 1000-1100 zabiegów cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW) oraz podobna liczbę endosonografii diagnostycznych (z biopsją lub bez biopsji). Kolejną grupą są zabiegi terapeutyczne endosonograficzne: drenaże zbiorników okołotrzustkowych – ok. 70-80 / rok i drenaże dróg żółciowych z zastosowaniem endosonografii (EUS; hepaticogastrostomia i cholechoduostomia) – ok. 50-60 zabiegów / rok.

Leczą się tu także pacjenci spoza województwa podkarpackiego, a na szkolenia przyjeżdżają lekarze z całej Polski. W skali całego kraju, wynik ten stawia Klinikę w ścisłej czołówce wykonanych zabiegów w ubiegłym roku.

W Warsaw Live Endoscopy 2023 z USK w Rzeszowie uczestniczyli: dr n. med. Robert Staroń, dr n. med. Łukasz Krupa, mgr Agata Mazurczak-Cioch i mgr Halina Rochecka.

Idź do oryginalnego materiału