Ruszył program refundacji in vitro

termedia.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


1 czerwca oficjalnie ruszył program refundacji in vitro, na który państwo przeznaczy 2,5 mld zł do końca 2028 r. Szacuje się, iż może skorzystać z niego ok. 3 mln osób. Jest skierowany do par z potwierdzoną niepłodnością lub co najmniej przez rok nieskutecznie nieskutecznie leczonych.



Sześć procedur

Program obejmuje sfinansowanie sześciu procedur wspomaganego rozrodu - w tym do czterech cykli zapłodnienia własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia, do dwóch cykli zapłodnienia z oocytami od dawczyń - z możliwością zapłodnienia sześciu komórek rozrodczych w ramach jednego cyklu i do sześciu cykli z dawstwem nasienia.

Kryterium kwalifikacji do programu to wiek kobiety - do 42. roku życia dla kobiet korzystających z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia i do 45. roku życia dla kobiet korzystających z dawstwa oocytów lub zarodka. Limit wieku dla mężczyzn to 55. rok życia.

Wsparcie otrzymają też pacjenci przed lub w trakcie leczenia onkologicznego. W ramach refundacji tzw. onkopłodności finansowane będą m.in. zabiegi: pobrania, mrożenia oraz przechowywania komórek rozrodczych. Skorzystać z tego mogą kobiety do 40 roku życia i mężczyźni w wieku do 45 lat.

Rozpoczyna się rządowy program in vitro – czy placówki są gotowe? Placówki wyłonione w drodze konkursu do realizacji rządowego programu in vitro deklarują, iż są gotowe na przyjmowanie pacjentów od 1 czerwca. Ich przedstawiciele przyznają jednak, iż mają wiele obaw, między innymi co do tego, jak program będzie rozliczany. Wskazują też, iż w programie znajdują się przepisy, które się wykluczają.
Idź do oryginalnego materiału