Od 27 maja można korzystać z nowego portalu na temat chorób nowotworowych: onkologia.gov.pl. Serwis onkologia.gov.pl to źródło wiedzy stworzone z myślą o tym, by w jednym miejscu zgromadzić przystępne, sprawdzone i aktualne informacje na temat chorób onkologicznych
Na portalu można znaleźć kompleksowe informacje – od profilaktyki i diagnostyki, przez możliwości leczenia, aż po powrót do codziennego funkcjonowania.
– Choroba nowotworowa, a choćby samo jej podejrzenie, często wywołuje lęk i dezorientację. To trudny moment, ale wiedza pomaga odzyskać kontrolę. W nowym portalu onkologicznym możemy znaleźć informacje jak zrozumieć diagnozę, jakie są możliwości leczenia i gdzie szukać rzetelnego wsparcia – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Dla kogo jest serwis onkologia.gov.pl
Portal jest stworzony dla różnych użytkowników:
- pacjentów onkologicznych,
- osób z podejrzeniem choroby nowotworowej,
- tych, którzy są już po leczeniu,
- bliskich i rodzin pacjentów
- dla osób zdrowych, które poszukują informacji o profilaktyce chorób onkologicznych,
- dla specjalistów medycznych.
Korzystanie z portalu jest proste i intuicyjne
Na portalu onkologia.gov.pl nie trzeba się rejestrować, a dostęp do wszystkich treści jest bezpłatny. Na stronie można znaleźć zakładki:
- Profilaktyka
- Pacjent i jego bliscy
- Kompendium chorób nowotworowych
- Badania kliniczne
- Narodowa strategia onkologiczna
W każdej z tych sekcji można znaleźć artykuły i multimedia poświęcone danemu zagadnieniu. Na stronie znajdziemy także przekierowania do innych stron internetowych, na których można bezpośrednio zapisać się na badania, znaleźć odpowiednią placówkę medyczną, organizację pacjencką czy badanie kliniczne.
– Treści zawarte w portalu onkologia.gov.pl mogą być wsparciem na każdym etapie choroby. Znajdziemy tam zarówno listę i opis poszczególnych chorób nowotworowych, jak również artykuły o tym jakie pytania warto zadać lekarzowi na wizycie, a także jak rozmawiać z bliskimi o chorobie nowotworowej – mówi Małgorzata Bartoszek.
Portal onkologia.gov.pl łączy wiedzę medyczną z praktycznymi wskazówkami. Informacje napisane są prostym i dostępnym językiem. Za treści odpowiedzialny jest zespół profesjonalistów m.in. z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie we współpracy z organizacjami pacjenckimi. Serwis jest częścią realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej 2020–2030, której celem jest między innymi edukacja i poprawa komunikacji z pacjentami.
Źródło: NFZ Lublin