Rusza kwalifikacja wojskowa. Brak stawiennictwa oznacza kłopoty

opolska360.pl 4 dni temu

Kwalifikacja wojskowa 2025 w województwie opolskim potrwa do 28 kwietnia. Na jej potrzeby wojewoda opolska powołała 12 powiatowych komisji lekarskich i jedną wojewódzką.

– Do kwalifikacji wojskowej wzywa się w tym roku przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 2006 roku. To tzw. rocznik podstawowy – mówi mjr Tomasz Golec, oficer prasowy Ośrodka Zamiejscowego w Opolu Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

– Wezwania otrzymały także kobiety, które w roku 2024/2025 kończą naukę ma kierunkach przydatnych w siłach zbrojnych. Są to przede wszystkim kierunki medyczne – lekarskie, weterynaryjne, pielęgniarskie, analityka medyczna, ratownictwo medyczne, kierunki psychologiczne oraz lotnicze i morskie. Inne kobiety też mogą się zgłaszać jako ochotniczki – wylicza mjr Golec.

Kwalifikacja wojskowa 2025 w województwie opolskim – to obowiązek

Kwalifikacja wojskowa 2025 w województwie opolskim obejmuje też mężczyzn urodzonych w latach 2001-2005, którzy z różnych powodów nie stawali do niej we wcześniejszych latach. Do kwalifikacji mogą także stanąć 18-letni ochotnicy, którzy np. chcą się zgłosić do uczelni wojskowej. Na kwalifikację wzywa wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

– Stawiennictwo jest obowiązkowe – podkreśla mjr Tomasz Golec. – Także dla tych 19-latków, którzy by nie otrzymali imiennego wezwania. O kwalifikacji informują obwieszczenia. jeżeli ktoś nie może się stawić na komisję lekarską powinien wcześniej zadzwonić do organu prowadzącego lub do Wojskowego Centrum Rekrutacji w celu wyznaczenia nowego terminu. Kto uporczywie nie będzie się stawiał zostanie doprowadzony przez policję lub ukarany grzywną.

Kwalifikacja wojskowa 2025 w województwie opolskim – co zabrać ze sobą

Stając do kwalifikacji należy zabrać ze sobą:

  • wezwanie,
  • dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport,
  • dokument potwierdzający wykształcenie lub zaświadczenie o kontynuowaniu nauki.

– Osoby, które chorują i się leczą, powinny zabrać dokumentację medyczną. Podczas kwalifikacji sprawdza się tożsamość osoby przybyłej, jej dane wprowadza się do ewidencji wojskowej. Następnie odbywa się badanie psychologiczne i lekarskie. Następuje wstępne przeznaczenie do służby – wojskowej lub (dla osób z kategorią D) do służby w obronie cywilnej – mówi major Golec.

Kategorie umiejętności służby

Nadaje się także kategorie umiejętności służby wojskowej:

  • A – zdolny do czynnej służby wojskowej,
  • B – czasowo niezdolny do służby wojskowej czasie pokoju,
  • D – niezdolny w czasie pokoju za wyjątkiem niektórych stanowisk w WOT,
  • E – całkowicie niezdolny do służby wojskowej.

– Dla osób zgłaszających się to często pierwszy kontakt z wojskiem – podkreśla Tomasz Golec. – Pokazujemy naszą ofertę jako miejsca służby, jako pracodawcy i jako ścieżki życiowej. Mamy okazję pokazać dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, WOT, zawodową służbę wojskową, uczelnie wojskowe, Legię Akademicką, wojskowe stypendia na cywilnych studiach.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału