Różowy Październik: Wspieranie kobiet w walce z rakiem piersi

biegowelove.pl 1 miesiąc temu

„Nie przegap ani jednej kontroli, choćby przez miesiąc” – mówi Maria, wiceprzewodnicząca ochotniczej grupy wsparcia onkologicznej w swoim miejscu pracy w Brukseli. U Marii w 2013 roku w wieku 38 lat podczas rutynowego badania zdiagnozowano raka. „Przez rok przebywałam na zwolnieniu lekarskim i przeszłam trudną operację. Byłam najmłodszą osobą w szpitalu, w którym się leczyłam – wiek, w którym można zachorować na raka, drastycznie się obniża”.

Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi, co stanowi okazję do podniesienia świadomości na temat tej choroby, zapewnienia wsparcia kobietom chorym na raka piersi i podkreślenia, jak wczesne badania przesiewowe mogą radykalnie zwiększyć szanse na pomyślny wynik.

Unia Europejska odgrywa aktywną rolę w walce z rakiem piersi. W ramach strategii Europejskiej Unii Zdrowia opracowano plan pokonania raka. I przez niego Działa na rzecz wprowadzenia wymiernych zmian w krajach UE, aby zapewnić lepszą profilaktykę nowotworów, leczenie, opiekę i lepszą jakość życia wszystkich obywateli UE. W 2022 r. przyjęto nowe, zaktualizowane wytyczne dotyczące badań przesiewowych w oparciu o najnowsze dowody naukowe dotyczące raka piersi, jelita grubego i szyjki macicy. Celem UE jest zapewnienie badań przesiewowych 90% kwalifikującej się populacji docelowej w całej UE.

Obecnie rak piersi stanowi około 30% wszystkich przypadków nowotworów zdiagnozowanych u kobiet w Unii Europejskiej. Istnieją jednak zauważalne różnice w uczestnictwie w badaniach przesiewowych pomiędzy krajami i grupami populacji. W 2022 r. UE utworzyła pierwszy w historii europejski rejestr nierówności w zakresie nowotworów, aby identyfikować tendencje, rozbieżności i nierówności między krajami i regionami UE oraz w ich obrębie. Ustalenia te zostaną wykorzystane w przyszłych politykach UE i inwestycjach w leczenie raka piersi.

„Byłam sama, kiedy zdiagnozowano u mnie chorobę” – mówi Valentina, członkini grupy wsparcia dla chorych na raka Marii. „Grupa wsparcia stała się dla mnie jak druga rodzina. Życie jest łatwiejsze, gdy dzielisz się nim z innymi. Tylko miłe słowo od kolegi może zdziałać cuda. ​​Grupa liczy 200 członków, którzy chorowali lub chorowali na raka, lub opiekujesz się osobami chorymi na raka.”

„Każdy powinien spróbować zorganizować taką grupę” – mówi Valentina. Grupa oferuje wsparcie od porad, jak poruszać się po „morzu procedur” związanych z leczeniem raka, po zajęcia jogi i leśne spacery. Valentina podkreśla znaczenie aktywności fizycznej w poprawie poziomu energii po leczeniu nowotworu. „Przed rakiem nie byłam sportowcem, ale teraz ćwiczę w każdy weekend” – mówi ze śmiechem.

W ramach rekonwalescencji Valentina wzięła udział w lokalnym programie w Belgii, mającym na celu zachęcenie kobiet chorych na raka piersi do udziału w grupowej aktywności fizycznej, aby pomóc im wyzdrowieć i zmniejszyć ryzyko nawrotu raka. Valentina przeszła nieco ponad 100 kilometrów po Islandii z grupą 10 kobiet. „Nawet przy bardzo dużym obciążeniu pracą poczułam ogromną energię, gdy dowiedziałam się, iż mogę wziąć udział”. Grupa nazwała się Les Amazones. „Dopiero później odkryliśmy, iż Grecy wymyślili etymologię tego słowa, twierdząc, iż pochodzi od amazos – bez piersi. Te przerażające kobiety odcinały sobie prawą pierś, aby usunąć przeszkodę w ścięgnie” – wyjaśnia Valentina .

U jednej z jej koleżanek z grupy wsparcia onkologicznego, Alice, początkowo zdiagnozowano raka piersi podczas pracy w Nigrze. „Właśnie skończyłam karmić piersią moją 15-miesięczną córkę i to był początek korona wirusa. Lekarz poprosił mnie o powrót do Europy na biopsję i niestety poleciałam ostatnim samolotem przed zamknięciem lotniska na kilka tygodni , biopsja dała wynik pozytywny i rozpoczęło się moje leczenie. W Nigrze kobiety nie mają takich samych możliwości. Jak się teraz czujesz w związku z tym doświadczeniem? „Mam szczęście, iż urodziłam się w Europie”.

Aby uzyskać więcej informacji

Plan walki z rakiem dla Europy

Europejska Unia Zdrowia

Kampania #GetScreenedEU, Z informacjami o programach badań przesiewowych w kierunku nowotworu w krajach Unii Europejskiej

Badania przesiewowe w kierunku raka, diagnostyka i opieka

Idź do oryginalnego materiału