Różne oblicza logopedii. Kim jest adekwatnie logopeda?

pegaz.la 1 rok temu
Zdjęcie: Różne oblicza logopedii. Kim jest właściwie logopeda?


Neuro-, surdo-… logopeda czyli kto? Logopedia jest kierunkiem interdyscyplinarnym. Jako nauka wzięła swój początek z elementów wielu dziedzin między innymi: psychologii, medycyny, pedagogiki, muzyki, językoznawstwa i innych. Przez wielu logopeda kojarzony jest jako nauczyciel od seplenienia. Jest to jednak dziedzina dużo bardziej złożona. Logopedzi wspomagają rozwój językowy choćby bardzo małych dzieci, uczą komunikacji pozawerbalnej tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą komunikować się słowami, korygują wady wymowy, pomagają odbudować system językowy osobom, które w wyniku chorób lub uszkodzeń mechanicznych tracą tę umiejętność, prowadzą zajęcia z emisji i higieny głosu i wiele innych.

W związku z szerokim zakresem tej dziedziny w logopedii wyróżnić można kilka podstawowych specjalizacji.:

  • Logopedia ogólna/szkolna – zajmuje się profilaktyką logopedyczną, stymulowaniem prawidłowego rozwoju mowy i korektą wad wymowy (można spotkać również podział na logopedię ogólną zajmującą się stymulowaniem prawidłowego rozwoju mowy i logopedię specjalną związaną z usuwaniem/korektą zaburzeń komunikacji językowej).
  • Neurologopedia – związana jest z zaburzeniami mowy i komunikacji wynikającymi z uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego. Mogą to być wady wrodzone, uszkodzenia okołoporodowe, a także uszkodzenia mechaniczne czy wynikające z chorób m. in. udarów czy guzów mózgu.
  • Wczesna interwencja logopedyczna – logopedzi wczesnej interwencji wspierają rozwój dzieci od pierwszych chwil życia. Stymulują rozwój funkcji prymarnych oraz stwarzają warunki do prawidłowego rozwoju dzieciom, u których pojawiły się trudności wynikające z uszkodzeń okołoporodowych, wcześniactwa itp.
  • Balbutologopedia – balbutologopedzi specjalizują się w pracy z osobami z zaburzeniami płynności mowy np. jąkającymi się.
  • Surdologopedia – zajmuje się osobami u których pojawiają się zaburzenia mowy wynikające z uszkodzenia lub zakłóceń w obrębie narządu słuchu.
  • Logopedia medialna – związana jest z osobami pracującymi głosem. Skupia się na emisji i higienie głosu, a także na dykcji i technikach mówienia.

Powyżej przedstawiamy tylko ogólny podział i opis tego czym zajmują się logopedzi poszczególnych dziedzin. Nie oznacza to jednak, iż tylko surdologopeda może prowadzić zajęcia z osobami z uszkodzonym słuchem itp. Logopedzi mają ogólne przygotowanie i często działają w zespołach, współpracują również ze specjalistami innych dziedzin. To w jakim kierunku dany terapeuta się specjalizuje jest również związane z jego zawodową drogą. jeżeli ktoś pracuje tylko z dziećmi może zaproponować innego specjalistę, gdy zgłasza się do niego pacjent dorosły i odwrotnie. Logopedia jest dziedziną, w której terapeuci ciągle się doszkalają i szukają nowych metod. Na pewno każdy dokłada wielu starań i będzie szukał optymalnej drogi do Państwa dziecka. jeżeli jednak zdarzy się, iż terapeuta nie podejmie się terapii to wynika to najczęściej z uczciwego podejścia i świadomości, iż nie będzie mógł pomóc na tyle, ile by chciał. Przede wszystkim zachęcamy do rozmowy, ustalenia wspólnego planu działań i włączenia się w proces terapeutyczny.

Idź do oryginalnego materiału