Rośliny ogrodowe – 10 gatunków, które lubią słońce i znoszą suszę

krokdozdrowia.com 1 rok temu

Utrzymanie kolorowego, ukwieconego ogrodu może być wyczerpującym zadaniem. Niezależnie od tego, czy wynika to z braku czasu, czy ze zwykłego zapomnienia, są tacy, którzy utrzymują na zewnątrz jak najprostsze w pielęgnacji przestrzenie. Ponadto warunki klimatyczne niektórych terytoriów ograniczają możliwość posiadania dowolnego gatunku. Jednak we wszystkich tych przypadkach istnieją rośliny ogrodowe, które są odporne na słońce i suszę.

Wiele rodzajów roślin dobrze przystosowuje się do ogrodów, w których nie ma zbyt dużo wody. Nie oznacza to, iż są brzydkie, chodzi raczej o to, iż są bardziej odporne.

Wybór roślin ogrodowych odpornych na słońce i suszę może być zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną decyzją. Rozmaryn, lawenda i tymianek harmonijnie współistnieją z silnymi promieniami słońca, zapewniając jednocześnie walory gastronomiczne.

Rośliny ogrodowe odporne na słońce i suszę

Prawdą jest, iż wiele gatunków nie toleruje więcej niż kilka dni bez wody deszczowej lub podlewania. Inne też nie są zbyt odporne na promienie słoneczne. Chociaż są to warunki klimatyczne, które ograniczają wybór, kategoria roślin ogrodowych, które dobrze znoszą słońce i suszę, jest szeroka.

Następujące gatunki są idealne dla tych, którzy nie mają niezbędnego czasu na konserwację. Są idealne dla zapominalskich lub dla osób zamieszkałych w suchym, gorącym klimacie.

Przeczytaj również: Sukulenty w ogrodzie – jak je uprawiać i jakie rośliny wykorzystać

1. Pelargonie

Rodzina pelargonii jest najlepszym dowodem na to, iż odporne na suszę rośliny ogrodowe mogą również zapewniać estetykę. To zbiór ponad 400 gatunków, z których większość jest łatwa w pielęgnacji. Pelargonie są popularne ze względu na atrakcyjne kwiaty i charakterystyczny zapach.

Przy rocznym cyklu wzrostu zwykle kwitną późną wiosną. Chociaż mogą wytrzymać upały i susze, zaleca się podlewanie ich z pewną częstotliwością w miesiącach wegetacyjnych.

Kwiaty pelargonii zapewniają kolor pomimo suszy, dzięki czemu przy mniejszym wysiłku ozdobią Twój ogród.

2. Drzewo oliwne

Jego poprawna nazwa to Olea europaea, ale jest bardziej znana jako „oliwka” lub „drzewo oliwne”. Jest to małe drzewo, którego kwiaty produkują oliwki.

Roślina ta pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, więc jest to gatunek odpowiedni na tereny suche. Opieka nad tym drzewem jest bardzo prosta, ponieważ może przetrwać tylko z wodą deszczową i przy dużej ekspozycji na słońce.

Drzewo oliwne wnosi do domu estetykę i zastosowanie gastronomiczne.

3. Bylica roczna

To prawda, iż niektóre z roślin idealnych dla suchego klimatu to formacje krzewiaste. Choć nie jest to jedyna kategoria, tego typu rośliny bardzo dobrze znoszą suszę.

Dobrym przykładem jest bylica roczna (artemisia). Obejmuje setki wariantów, z których niektóre, w tym estragon, są wykorzystywane do celów gastronomicznych.

Dzięki gęstemu i estetycznemu ulistnieniu jest łatwa w pielęgnacji. Wystarczy podlewać korzenie, gdy są bardzo suche i chronić ją nieco przed wiatrem. Dzięki takim działaniom rodzaj ten doskonale wytrzymuje promienie słoneczne i ciepło.

4. Werbena

Rodzaj werbeny obejmuje zestaw płożących, zielnych roślin jednorocznych. To kolejna opcja, która zapewnia piękno poprzez kwiaty, na ogół bardzo kolorowe.

Wytrzymuje gleby piaszczyste i suchy klimat, ale ma niską tolerancję na mróz. Dlatego wskazane jest sadzenie werbeny w ciepłych miejscach lub zabezpieczanie ich na czas zimy.

Werbeny mają również estetyczne kwiaty, które mogą ozdobić ogród.

5. Kangurza łapa

Mniej znanym gatunkiem, ale bardzo przystosowującym się do suchego klimatu, jest Anigozanthos, zwany także łapą kangura. Jest to rodzaj pochodzący z Australii, który oferuje zestaw długich liści i wysokich kwitnących łodyg, które nadają jej szczególny styl.

Ma korzenie, które magazynują duże ilości wody, dzięki czemu wytrzymuje długie okresy suszy. Jednak, aby sprzyjać jej wzrostowi, wskazane jest, aby gleba była wilgotna, zwłaszcza w miesiącach letnich.

6. Australijskie drzewo herbaciane

To roślina słynąca ze swoich adekwatności antyseptycznych. Olej ekstrahowany z tego wariantu jest często stosowany w różnych stanach związanych ze skórą, takich jak trądzik, łupież lub stopa sportowca.

Ponadto nie wymaga żadnej pielęgnacji poza częstym podlewaniem w pierwszym roku wegetacji. Drzewo herbaciane zapewnia element estetyczny dzięki obfitym białym i różowym kwiatom.

7. Aloes

Jednym z najczęstszych wyborów do ogrodów położonych w suchych regionach jest aloes. Ta podrodzina Asphodelaceae, pochodząca z suchych terenów Afryki i Bliskiego Wschodu, bardzo dobrze znosi ekspozycję na słońce. Ponadto najczęściej stosowane warianty, takie jak aloes czy koral, wytrzymują do 2 tygodni bez podlewania i deszczu w miesiącach letnich.

Co ciekawe, zimą, przy niższych temperaturach, czas ten wydłuża się jeszcze bardziej. Roślina ta znana jest również ze swojego wkładu w medycynę, gastronomię i kosmetologię. Rośliny z tego rodzaju nie powinny rosnąć w miejscach podmokłych.

Lecznicze działanie aloesu jest dobrze znane. Marki kosmetyczne włączają go do swoich komercyjnych składników produktów.

8. Bugenwilla

Jednym z rodzajów, które najlepiej przystosowują się do suszy, jest Buganvilias. Gatunek ten potrzebuje dużo światła słonecznego i może rosnąć jako drzewo lub krzew. Nie toleruje niskich temperatur, zwłaszcza tych poniżej 0 stopni.

Niskie zapotrzebowanie na nawadnianie ułatwia pielęgnację. Z drugiej strony należy uważać, aby jej nie przemoczyć. To, czego potrzebuje, to spora przestrzeń, aby mogła rozwinąć swoje obfite liście.

9. Karczochy

Inną alternatywną rośliną jadalną jest karczoch. Dobrze rośnie w suchym i gorącym klimacie, ze względu na swoje śródziemnomorskie pochodzenie.

W okresie zapuszczania korzeni wymaga częstszego podlewania, ale później może ono być sporadyczne. Ważne jest, aby korzenie miały dobry drenaż, aby typowe pąki rosły zdrowo na grubych łodygach.

To właśnie te formacje są wykorzystywane w gastronomii, zanim się otworzą i zakwitną. Bardzo funkcjonalne w kuchni są również rośliny rozmarynu i tymianku. Zapewniają też przyjemny aromat w ogrodzie. Obydwie rośliny mają dobrą odporność na słońce i suszę, ale powinny być chronione przed intensywnym mrozem.

Zobacz też: Rośliny wiszące odporne na słońce – 20 najlepszych

10. Lawenda

Ostatnią propozycją jest rodzaj Lavandula, do którego należy słynna lawenda. Jest ona gatunkiem rustykalnym, który jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Roślina ta słynie ze swojego zapachu, który jest stosowany w perfumach i mydłach do prania.

Pomimo swojej delikatności, atrakcyjnego fioletowego koloru i zapachu, lawenda rozwija się w ciepłym klimacie, ale jest również odporna na zimno. Jest to okaz krzewu, którego nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie.

Lawenda ma szczególny zapach, który jest używany w perfumach, ale może również służyć do odstraszania szkodników w ogrodzie.

Weź pod uwagę ilość światła słonecznego

Udekorowanie ogrodu w suchym i gorącym klimacie nie stanowi problemu, ponieważ lista roślin, które można przystosować, jest obszerna. Dlatego warto zwrócić uwagę na ilość światła słonecznego docierającego na taras lub do ogrodu.

Omówione rośliny doskonale radzą sobie ze słońcem i suszą. Tak więc wybór roślin zależał będzie głównie od przymrozków, które przypadają zimą i poziomu bezpośredniego nasłonecznienia, jakie otrzymują.

Przyszła wiosna! Posadź te rośliny cebulkowe w swoim ogrodzie, aby wypełnić go życiem i kolorem
Oto rośliny cebulkowe, które musisz teraz posadzić w swoim ogrodzie, aby zakwitły wiosną i wypełniły Twój dom kolorem. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału