Poseł Marek Matuszewski skierował do ministerstwa zdrowia interpelację w sprawie roli oraz wykorzystywania potencjału higienistek stomatologicznych w systemie ochrony zdrowia. Poseł chce wiedzieć, czy prace nad wykazem czynności zawodowych higienistek nie ograniczą ich kompetencji. – W obliczu coraz trudniejszego dostępu do leczenia stomatologicznego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz narastających problemów z dostępnością lekarzy dentystów, rola higienistek stomatologicznych w profilaktyce i edukacji zdrowotnej staje się kluczowa – podkreślił poseł.
Przypomnijmy – 26 marca 2024 r. weszła w życie ustawa o niektórych zawodach medycznych. Jednym z jej najważniejszych elementów jest rozporządzenie w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne, czyli – mówiąc wprost – lista procedur i zabiegów, które może wykonywać przedstawiciel danej profesji. przez cały czas trwa procedowanie projektu, bo zgłoszono do niego setki uwag ze strony różnych instytucji i organizacji.
W przypadku higienistek stomatologicznych dyskusje budzi przede wszystkim stanowisko Rady ds. Rozwoju Stomatologii, która domaga się, by higienistka stomatologiczna we wszystkich obszarach czynności zawodowych przez cały czas pracowała wyłącznie na zlecenie i pod nadzorem lekarza dentysty. Higienistki domagają się natomiast większej swobody w pracy, opartej na współpracy ze stomatologiem, ale jednak w pewnych zakresach samodzielnej.
Czy rozporządzenie ograniczy kompetencje higienistek?
Sprawą w ostatnim czasie zainteresował się poseł Marek Matuszewski, który skierował odpowiednią interpelację do ministerstwa zdrowia. – W obliczu coraz trudniejszego dostępu do leczenia stomatologicznego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz narastających problemów z dostępnością lekarzy dentystów, rola higienistek stomatologicznych w profilaktyce i edukacji zdrowotnej staje się kluczowa. Higienistki stomatologiczne posiadają nie tylko szerokie kompetencje w zakresie profilaktyki, ale również odgrywają istotną rolę we wczesnym wykrywaniu problemów stomatologicznych – czytamy w piśmie.
Zdaniem posła, planowane zmiany legislacyjne mogą znacząco ograniczyć kompetencje higienistek stomatologicznych, co wydaje się działaniem niekorzystnym zarówno dla pacjentów, jak i dla całego systemu ochrony zdrowia. – Włączenie higienistek stomatologicznych w pełnym zakresie ich uprawnień do systemu publicznej opieki zdrowotnej mogłoby realnie poprawić sytuację w zakresie profilaktyki i dostępu do podstawowej opieki stomatologicznej, szczególnie w rejonach o ograniczonej liczbie placówek stomatologicznych – dodał poseł.
Pytania o higienistki do ministerstwa zdrowia
Marek Matuszewski skierował do resortu następujące pytania:
– czy ministerstwo zdrowia planuje rewizję przepisów dotyczących kompetencji higienistek stomatologicznych w celu ich rozszerzenia, a nie ograniczenia, co mogłoby przyczynić się do lepszej profilaktyki stomatologicznej,
– jakie działania podejmuje ministerstwo, aby włączyć higienistki stomatologiczne w system publicznej opieki zdrowotnej w pełnym zakresie ich kompetencji,
– czy ministerstwo planuje wdrożenie programów profilaktycznych, które będą realizowane przez higienistki stomatologiczne, szczególnie w regionach o ograniczonym dostępie do opieki stomatologicznej,
– jakie stanowisko zajmuje ministerstwo wobec postulatów przedstawicieli środowiska higienistek stomatologicznych, które sprzeciwiają się ograniczaniu ich kompetencji,
– czy ministerstwo rozważa prowadzenie kampanii informacyjnych, które promowałyby rolę higienistek stomatologicznych w edukacji zdrowotnej i profilaktyce stomatologicznej.
– Rozszerzenie kompetencji higienistek stomatologicznych i pełne wykorzystanie ich potencjału może znacząco poprawić dostępność podstawowej opieki stomatologicznej i przyczynić się do poprawy zdrowia jamy ustnej społeczeństwa – podsumował poseł.
O odpowiedzi resortu poinformujemy.
– Nowa ustawa przesądziła, iż asystentka i higienistka stomatologiczna są w pełni zawodami medycznymi. Ponoszą więc te same ryzyka, co lekarze dotychczas odpowiadający na różnych polach wobec swoich pacjentów – mówi o ustawie o niektórych zawodach medycznych mec. Paweł Strzelec, radca prawny. Która zmiana wprowadzona na mocy ustawy jest – okiem eksperta – najważniejsza? Jak można zabezpieczyć się przed roszczeniami pacjentów? Czy w dobie obowiązywania ustawy o niektórych zawodach medycznych asystentkom i higienistkom może przydać się ubezpieczenie? Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego!
Źródło: https://www.sejm.gov.pl