Robotyka w LUX MED: operacja pacjentki z rakiem endometrium na dwóch konsolach

mzdrowie.pl 1 tydzień temu

W Szpitalu św. Elżbiety w Warszawie przeprowadzono pierwszą w Polsce operację raka trzonu macicy z udziałem dwóch ginekologów onkologów jednocześnie pracujących na osobnych konsolach robota chirurgicznego. Zabiegi robotowe wykonywane są w dwóch szpitalach LUX MED Onkologia w ramach świadczeń NFZ.

Nowatorski zabieg przeprowadził dr Maciej Olszewski, ginekolog onkolog i chirurg robotyczny LUX MED Onkologia, we współpracy z zespołem chirurgów z Hospital Universitari de Bellvitge w Barcelonie – prof. Marcem Barahoną oraz dr. Sergim Fernandezem. Maciej Olszewski to jeden z nielicznych polskich lekarzy posiadających certyfikat Europejskiego Towarzystwa Robotyki w Ginekologii (SERGS). Operowana pacjentka miała rzadki typ choroby – jej przypadek był szczególnym przykładem jasnokomórkowego raka trzonu macicy z powiększonymi węzłami chłonnymi w okolicy okołoaortalnej.

“Ze względu na bliskość aorty oraz żyły głównej dolnej istniało duże ryzyko uszkodzenia tych naczyń w trakcie operacji klasycznej. Zastosowanie robota chirurgicznego pozwala na trójwymiarowe widzenie oraz wielokrotne przybliżenie obrazu, co skutkuje precyzyjniejszymi działaniami oraz znacznie dokładniejszym usunięciem tkanek zmienionych nowotworowo” – podkreślił dr Olszewski. Przedstawiając przebieg operacji przypomniał, iż robot nie jest urządzeniem autonomicznym – “Operuje człowiek i od jego kompetencji zależny jest wynik operacji. Wprowadzenie chirurgii robotycznej do medycyny przyczyniło się do znacznie szybszego szkolenia nowej kadry, co jest niezwykle istotne, gdyż niestety specjalizacja chirurgiczna charakteryzuje się deficytem lekarzy”.

Zabieg odbył się w ramach konferencji z operacjami pokazowymi w asyście robota chirurgicznego w ginekologii onkologicznej skierowanej dla lekarzy specjalistów, w szczególności dla ginekologów, ginekologów onkologów oraz onkologów klinicznych, a także studentów. Wydarzenie zostało zorganizowane przez LUX MED Onkologia oraz Centrum Edukacji Medycznej Grupy LUX MED.

Wykorzystanie dwóch konsol w trakcie zabiegu daje zupełnie nową jakość w szkoleniu lekarzy. Doświadczony chirurg jest w stanie nie tylko dokładnie obserwować działania szkolącego się lekarza, ale również w dowolnym momencie przejąć prowadzenie operacji. Narrację do operacji dla obserwujących poprowadziła dr Magdalena Bizoń, pierwsza w Polsce certyfikowana asysta operacji robotycznych w ginekologii onkologicznej, dyrektorka medyczna LUX MED Onkologia – “Asysta robotyczna to nieocenione wsparcie dla chirurga. Kilkugodzinna operacja jest dużym wysiłkiem fizycznym. Ramiona robota nie męczą się jak ręce lekarza – taka technologia eliminuje więc ewentualne błędy spowodowane wyczerpaniem. Pozwala również na mniejszą utratę krwi podczas zabiegu, pacjent szybciej wraca do pełnej sprawności, a czas pobytu w szpitalu ulega skróceniu”. .

Zalety robota mają szczególne znaczenie w przypadku pacjentów chorujących na otyłość, jak miało to miejsce w trakcie operacji pokazowej w Szpitalu św. Elżbiety. “Gojenie się ran w takim przypadku, po klasycznej laparotomii, jest bardzo długim procesem, trwającym choćby do kilku tygodni. W przypadku chirurgii robotycznej nacięcia mają wielkość ok. 8 mm. Pacjentka dzień po zabiegu była już w stanie chodzić, a cały okres rekonwalescencji jest szybszy niż w przypadku chirurgii otwartej” – powiedziała dr Bizoń.

W ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia pacjenci LUX MED Onkologia z rozpoznaniem raka endometrium mają możliwość leczenia operacyjnego z zastosowaniem robota chirurgicznego we wczesnych stadiach choroby lub immunoterapii w określonych zaawansowanych typach raka. Pacjenci diagnozowani są w ramach poradni ginekologii onkologicznej, a leczenie odbywa się w komfortowych warunkach szpitala prywatnego – wszystko w ramach świadczeń gwarantowanych.

Każdego roku w Polsce nowotwory ginekologiczne rozpoznawane są u około 12 tys. kobiet: około 6,5 tys. przypadków raka trzonu macicy, 3,5 tys. jajnika i 2 tys. szyjki macicy. W wielu przypadkach najlepszą metodą leczenia jest chirurgia. Rozwój technik małoinwazyjnych znacznie podwyższa standard opieki nad pacjentką.

LUX MED Onkologia prowadzi cztery szpitale w Warszawie – trzy szpitale onkologiczne (Szamocka, Fieldorfa, św. Wincentego) oraz szpital wielospecjalistyczny (LUX MED Szpital św. Elżbiety), gdzie prowadzone jest leczenie m.in. z zakresu chirurgii onkologicznej, kardiologii, ginekologii, urologii. Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED znajduje się w Szpitalu św. Elżbiety, natomiast Centrum Kompetencji Raka Piersi i Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego jest w Szpitalu św. Wincentego.

Idź do oryginalnego materiału