Robot HUGO RAS już działa w Polsce

mzdrowie.pl 23 godzin temu

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju jako pierwszy w Polsce wprowadził system robotyczny HUGO RAS. Pierwszy zabiegi przy użyciu robota odbył się 9 grudnia i była to radykalna prostatektomia. Do końca grudnia wykonano już 7 zabiegów w asyście robota – prostatektomie oraz zabiegi usunięcia raka jelita grubego. W 2025 roku szpital planuje przeprowadzić ponad 200 operacji z użyciem tej technologii.

HUGO RAS to już czwarty rodzaj robota chirurgicznego, który pojawił się w Polsce – po robotach da Vinci, Versius i Senhance. Jest już obecny w dwóch szpitalach – po WSS nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju został też zakupiony przez Szpital w Bolesławcu. Przedstawiciele producenta – firmy Medtronic – planują sfinalizować kolejne transakcje jeszcze w najbliższych miesiącach.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju zakupił system HUGO RAS z własnych środków szpitala, a teraz będzie próbował otrzymać dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Kwota zakupu wyniosła 10,5 mln zł i będzie spłacana w ratach. Robot został wybrany w przetargu, w którym startowało trzech oferentów, a jednym z głównych czynników wyboru było to, iż HUGO posiada konsol otwartą, pozwalającą na obserwowanie zabiegu przez cały zespół, nie tylko operującego chirurga. Innym czynnikiem była jego modułowa budowa, dzięki której ciężar systemu rozkłada się równomiernie na podłogę sali operacyjnej, przez co nie było potrzeby specjalnego wzmacniania stropów.

Pierwszą operację w asyście HUGO RAS wykonał w Jastrzębiu – a tym samym w ogóle w Polsce – urolog Norbert Foltyński. Zarządzająca Oddziałem Urologii i Onkologii Urologicznej dr Agata Witosińska-Walica podkreśliła, iż system HUGO RAS ma doskonałej jakości obraz, bardzo precyzyjne ruchy narzędzi – “W porównaniu z laparoskopią jest dużo mniejsze ryzyko nietrzymania moczu. HUGO RAS pozwala na zaoszczędzenie pęczków naczyniowo-nerwowych, dzięki czemu pacjent zachowuje funkcje seksualne. Pozwala też na perfekcyjne wykonanie zespolenia cewki z pęcherzem moczowym już po usunięciu prostaty i zdecydowanie przyspiesza rekonwalescencję”.

System jest rozwiązaniem modułowym i przenośnym, co umożliwia jego wszechstronne wykorzystanie przez lekarzy różnych specjalizacji oraz łatwe przenoszenie między salami operacyjnymi. Największy wzrost liczby zabiegów przy wykorzystaniu robota notuje się w chirurgii ogólnej. Dr Artur Ploch, zarządzający Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej w jastrzębskim szpitalu podkreślił, iż HUGO jest bardzo pomocny w pracy chirurga, zwłaszcza w kwestii precyzji i ergonomii pracy. „Asysta robota daje minimalny uraz tkanek, pacjenci są wolni od powikłań, szybciej są pionizowani i szybciej wracają do normalnego funkcjnowania. Ale też szybciej mogą podjąć dalsze leczenie onkologiczne – chemio- lub radioterapią. Otwarta konsola HUGO ułatwia komunikację i poprawia współpracę zespołu operacyjnego. Powoduje, iż młodzi chirurdzy mogą stać za operatorem i uczyć się. Poza tym HUGO jest tak skonstruowany, iż operator nie męczy się choćby podczas wielogodzinnego zabiegu” – mówił dr Ploch. Zgodził się z tym dr Adam Kapias, specjalista w dziedzinie chirurgii, który jako pierwszy wykonał zabieg prawej hemikolektomii (polegający na usunięciu prawej części okrężnicy) przy użyciu HUGO RAS. Dodał przy tym, iż „HUGO to system modułowy i przenośny, co ułatwia wykorzystanie robota przez chirurgów różnych specjalizacji i umożliwia sprawne przeniesienie systemu z jednej sali operacyjnej do drugiej. Dzięki temu nasi lekarze będą mogli pomóc pacjentom z różnymi schorzeniami” – podkreślił dr Kapias.

Idź do oryginalnego materiału