Rewolucyjne badania nad immunoterapią przedoperacyjną w leczeniu czerniaka

termedia.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Przełomowe badanie nad immunoterapią przedoperacyjną w leczeniu czerniaka, z udziałem naukowców z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, może zrewolucjonizować onkologię. Opublikowane w prestiżowym „The New England Journal of Medicine”, wybrano na jedno z dwunastu najważniejszych badań klinicznych w w tej dziedzinie w tym roku na świecie.



Krótsze leczenie, lepsze wyniki

Profesor Piotr Rutkowski i dr Joanna Płaczke z Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego (NIO-PIB) w Warszawie, wraz z badaczami z pięciu krajów, opublikowali wyniki przełomowych badań dotyczących leczenia przedoperacyjnego czerniaka trzeciego stopnia dzięki immunoterapii skojarzonej niwolumabem i ipilimumabem. Terapia będąca znaczącym krokiem naprzód w onkologii wykazała wyraźną skuteczność i może zmienić standardy leczenia.

Głównym celem badania było porównanie skuteczności leczenia, w którym operację poprzedza podanie dwóch cykli immunoterapii skojarzonej, z tradycyjnym leczeniem pooperacyjnym, czyli takim, w którym immunoterapia podawana jest po operacji przez rok. Badania, zapoczątkowane przez grupy badawcze z Holandii i Australii, miały charakter akademicki i były niezależne finansowo.

– Otrzymaliśmy jedynie lek na leczenie przedoperacyjne – podkreśla prof. Piotr Rutkowski.

Polska, dzięki międzynarodowej reputacji w dziedzinie badań klinicznych, była jednym z najważniejszych krajów rekrutujących do tego projektu.

– W ciągu dwóch lat badaniu poddano 400 chorych. Już po bardzo krótkim okresie obserwacji, bo po niespełna roku, zauważono, iż przeżycia pacjentów wolne od zdarzeń (tzw. event-free survival) były o 26 proc. lepsze w grupie, która otrzymała tylko te dwa cykle przedoperacyjnie, w stosunku do chorych, którzy otrzymywali standardowe leczenie pooperacyjne – wyjaśnia prof. Rutkowski.

Rośnie zachorowalność na czerniaka, ale można zatrzymać ten trend Liczba nowych zachorowań na czerniaka w Polsce zwiększa się w bardzo dużym tempie. W ciągu dekady uległa ona podwojeniu – do ponad 4 tys. rocznie. Jednocześnie wzrasta przeżywalność pacjentów z tym nowotworem.
Idź do oryginalnego materiału