Rekordowe zainteresowanie Forum Zdrowia Psychicznego w Opolu

doxa.fm 1 miesiąc temu
Fot.: Radio Doxa

Wykłady, panele dyskusyjne oraz warsztaty. Trwa Opolskie Forum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży (21 do 22 listopada). To trzecia edycja wydarzenia, które organizowane jest przez Uniwersytet WSB Merito we współpracy z samorządem województwa opolskiego.

– Zdrowie psychicznego dzieci i młodzieży to temat, z jakim mierzymy się szczególnie w ciągu ostatnich lat – mówi dr psychologii Aleksandra Piotrowska z Uniwersytetu Warszawskiego. Wciąż obserwujemy, iż z psychiką młodego pokolenia nie jest najlepiej.

Rosnąca liczba młodych ludzi szukających pomocy to jest nowe zjawisko. To już dziesięcio czy jedenastolatkowie, którzy niezależnie od dorosłych szukają dla siebie wsparcia. Tutaj warto wspomnieć o roli rodziców, która zawsze jest najważniejsza dla poczucia bezpieczeństwa młodego człowieka. Dziś rodzice zapewniają dzieciom troskę w postaci ubrań, posiłków, wyjazdów, zakupu przedmiotów, zajęć dodatkowych, ale brakuje kontaktu codziennego. Chodzi tu o bliskość, rozmowy, wspólne spędzanie czasu, choćby na sprzątaniu, czy przygotowaniu obiadu. Podczas takich wspólnych chwil dużo łatwiej o rozmowę z dzieckiem i dowiedzenie się o nim czegoś więcej, niż tylko odpowiedzi na pytanie: jak było w szkole?

– Spora część problemów psychicznych naszych dzieci bierze się z naszych błędów, czyli błędów dorosłych – mówi Alicja Głębocka, profesor Uniwersytetu WSB Merito w Opolu. – Od tego powinniśmy zacząć, czyli od siebie, by potem móc pomagać naszym dzieciom i młodzieży. Nasze dzieci mają dużą szansę na to, aby żyć bezpiecznie, czerpać ze swoich możliwości psychicznych i intelektualnych. Musimy się jako dorośli zastanowić, co robimy takiego, iż nie dajemy tym dzieciom szansy na prawidłowy rozwój. Ważna jest także profilaktyka i nie czekanie, aż problem będzie zbyt głęboki, bo on sam się nie rozwiąże.

– Bardzo się cieszę, iż to wydarzenie cieszy się tak dużym zainteresowaniem, bo przecież zdrowie psychiczne naszych dzieci i młodzieży nie może być nam obojętne – dodaje Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałkini województwa opolskiego. – Bardzo ważne jest, abyśmy w tym procesie tłumaczenia sobie świata byli wspólnotą rodziców, pedagogów, psychologów i psychiatrów. Świat się zmienia bardzo dynamicznie, docierają do nas informacje, które nas atakują. Dlatego ważne, by rozmawiać o zdrowiu psychicznym dzieci, młodzieży, ale też nas jako społeczeństwa.

W forum uczestniczą osoby, które na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą, czyli nauczyciele, pedagodzy, dyrektorzy szkół oraz studenci.

W forum, które odbywa się stacjonarnie oraz online bierze udział ponad 800 osób. Podczas spotkania nie zabraknie wykładów dotyczących pracy z dziećmi doświadczonymi przez tegoroczną powódź.

dr Aleksandra Piotrowska, prof. Alicja Głębocka, Zuzanna Donath-Kasiura:

Szersza relacja:

autor: Katarzyna Żurawska-Leśków

Idź do oryginalnego materiału