Regeneracja komórek – klucz do młodzieńczo wyglądającej skóry

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Odnowa komórkowa: klucz do nieskazitelnej skóry


Regeneracja komórek to koncepcja, którą musimy zrozumieć, aby poprawić wygląd naszej skóry. Uznajmy, iż skóra jest nie tylko największym organem ciała, ale także mechanizmem barierowym. Jest więc stale narażona na różne bodźce, które bezpośrednio na nią wpływają.

Starzenie się skóry to normalny i złożony proces. Jest związany ze zmianami fizycznymi, chemicznymi i środowiskowymi. Objawia się zmarszczkami, utratą elastyczności i napięcia, a choćby szorstkim wyglądem.

Jednak wraz z wiekiem regeneracja komórek spowalnia. Dlatego pewne zachowania mogą nam pomóc w zmniejszeniu niekorzystnych zmian zachodzących w skórze.

Regeneracja komórek – na czym polega?

Wraz z wiekiem zmniejsza się liczba komórek, które mają zdolność do regeneracji. Są to pluripotencjalne komórki macierzyste, zdolne do dzielenia się na większą liczbę komórek lub przeistaczania się w określone tkanki.

Proces ten dotyczy całego organizmu, w szczególności skóry.

Jak podano w artykule w Cell Transplantation, w starzeniu się skóry odgrywają rolę różnorodne czynniki. Są to między innymi:

  • Wiek
  • Stopień nasłonecznienia
  • Kontakt z dymem papierosowym
  • Zanieczyszczenie środowiska
  • Rodzaj diety

Przeczytaj również: Czy wiesz, jak prawidłowo usunąć filtr przeciwsłoneczny ze skóry?

Jak przebiega regeneracja komórek w skórze?

Różne komórki biorą udział w odnowie komórek skóry.

Skóra ma trzy warstwy: naskórek, skórę adekwatną i tkankę podskórną. Pierwsza jest najbardziej zewnętrzna i zawsze ma kontakt z otoczeniem.

W całym naskórku następuje ciągła utrata keratyny. Jest to białko, które pełni kilka funkcji, w tym zapewnia hydroizolację i stymulację rozwoju nowych komórek skóry. Po tej utracie następuje proces złuszczania, który czasami możemy zobaczyć gołym okiem, ale czasami nie. Rezultatem jest cieńszy naskórek.

Keratyna złuszcza się i zmywa martwe komórki skóry, które nie spełniają już swojej funkcji. Kiedy jesteśmy młodzi, następuje regeneracja komórek, a puste miejsca zajmują nowe elementy. Jednak wraz z wiekiem mamy coraz mniej możliwości uzupełnienia tego, co zostało utracone.

Cykl regeneracji skóry trwa około 28 dni.

W nocy aktywność regeneracyjna podwaja się, a wczesnym rankiem osiąga szczyt, co jasno wynika z artykułu naukowego z 2015 roku. Oznacza to, iż podczas snu zwiększa się produkcja kolagenu (który stanowi do 75% suchej masy skóry) i naprawiane są uszkodzenia na poziomie komórkowym. Dlatego podstawowym zaleceniem dla młodej skóry jest odpowiednia ilość snu.

Zobacz też: Peeling do ciała do skóry suchej – jak zrobić go w domu

Regeneracja komórek – jak ją utrzymać

Młodzieńcza skóra jest tym, czego szuka wiele osób. Aspekt ten wykracza jednak poza estetykę. Zależy nam na opóźnieniu starzenia się skóry, aby zachować funkcje zapewniające nam dobre samopoczucie, takie jak ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.

Aby stymulować regenerację komórkową, zaleca się wykonanie następujących czynności:

  • Używaj filtrów przeciwsłonecznych: uważa się, iż głównym czynnikiem zewnętrznego starzenia się skóry jest ekspozycja na te promienie ultrafioletowe (UV). Jak poinformował naukowiec Tobin, klasycznym objawem u osób starszych jest pojawienie się „plam słonecznych” lub plam soczewicowatych. Filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum działania są kluczowym elementem ochrony, który przyczynia się do regeneracji komórek. Przemysł kosmetyczny pracuje nad ulepszeniami tych produktów, starając się zwiększyć ich siłę blokującą poprzez dodanie do formuł kolagenu i keratyny.
  • Jedz żywność bogatą w przeciwutleniacze: aby przeciwdziałać szkodliwym skutkom starzenia, ciało wyposażone jest w system antyoksydacyjny. Są to substancje, które blokują wolne rodniki w komórkach, uniemożliwiając im uszkadzanie tkanek. Ponieważ wiele przeciwutleniaczy to witaminy, możemy je spożywać, aby pomóc skórze. Są to na przykład witamina C i witamina E.
  • Stosuj odpowiednio dobraną dietę: wykazano, iż niektóre pokarmy, oprócz dostarczania witamin, wpływają na zdrowie skóry, jak stwierdzono w artykule w czasopiśmie naukowym Nutrients. Dla odnowy komórek skóry dobrze byłoby zwiększyć spożycie produktów spożywczych zawierających taurynę, a-tokoferol, niacynamid, ryboflawinę, cynk i mangan. Mówiąc najprościej, oznacza to zwiększenie spożycia owoców i warzyw.

Włącz nowe składniki do swojej rutyny pielęgnacyjnej

Z drugiej strony odnowa komórkowa poprawia się, gdy w naszych kosmetykach włączymy produkty, zawierające elementy takie jak:

  • Retinoidy: są to pierwiastki chemicznie podobne do witaminy A. Liczne badania udokumentowały skuteczność kwasu retinowego w klinicznej, histologicznej i molekularnej naprawie skóry uszkodzonej promieniowaniem, jak szczegółowo opisali Kong i in. (2016). Retinol powoduje znaczną redukcję drobnych zmarszczek, cętkowanych przebarwień i szorstkości.
  • Bakuchiol: to nowy składnik, który stał się modny w kosmetycznych produktach do pielęgnacji skóry. Badania dowodzą, iż ma on skuteczność podobną do dostępnych bez recepty pochodnych witaminy A. Miejscowe leczenie 0,5% bakuchiolem poprawiłoby proces regeneracji skóry. To dobra rekomendacja, jeżeli retinoidy nie są dobrze tolerowane.
  • Alfa i beta-hydroksykwasy (AHA i BHA): produkty te można nakładać raz lub dwa razy dziennie w celu wyrównania pigmentacji skóry i poprawy jej tekstury.
  • Peptydy miedzi: to kolejny składnik, który stał się popularny w kremach do twarzy. Według badań poprawia koloryt twarzy, a także wyrazistość i ogólny wygląd zarówno twarzy, jak i włosów.

Inne zabiegi

Niektóre eksperymentalne zabiegi zaleca się w innych sytuacjach. Mają one wpływ na skórę lub bezpośrednio skutkują estetycznym podejściem do starzenia się skóry. Są one wymienione tutaj jako opcje promujące odnowę komórek, ale przed rozpoczęciem ich stosowania należy skonsultować się z lekarzem.

  • Terapia hormonalna: hormonalna terapia zastępcza (HTZ) w okresie menopauzy była tematem bardzo interesującym, gdy analizowano jej wpływ na skórę. Teoretycznie powinna poprawić jej nawilżenie i elastyczność poprzez promowanie produkcji kolagenu. Jednak nie są to jej główne zalety.
  • Komórki macierzyste: Przeszczep komórek macierzystych to obiecująca terapia przeciwdziałająca starzeniu się skóry. realizowane są eksperymenty zwłaszcza z przeszczepami tkanki tłuszczowej w celu odmłodzenia twarzy.
  • Laser: Energia cieplna może być wykorzystana do selektywnego usuwania pigmentowanego celu lub do redukcji zmarszczek. Po zabiegu skóra może być stymulowana do produkcji większej ilości kolagenu i naprawy obszaru poddanego działaniu lasera.
  • Chirurgia plastyczna to najbardziej inwazyjna metoda leczenia zmarszczek. Chirurgia plastyczna usuwa fragmenty skóry lub wypełnia tkankę podskórną, aby nadać jej wygląd wygładzenia. Procedury te często łączy się z miejscowym użyciem kremów, lasera i peelingów chemicznych, aby udoskonalić wyniki i pobudzić organizm do naturalnej regeneracji komórek.

Kluczem do odnowy komórkowej jest zapobieganie uszkodzeniom

Zmiany, które zachodzą wraz z wiekiem, są wielorakie. Istnieje jednak wiele dostępnych opcji, które możemy zastosować, aby uzyskać młodzieńczą skórę na długie lata.

Główne zalecenia pozostają niezmienne: chroń się przed promieniowaniem UV, dużo śpij i dobrze się odżywiaj. Skonsultuj się z dermatologiem, aby dowiedzieć się, które kremy i produkty kosmetyczne mogą uzupełnić Twój styl życia, aby młodsza skóra stała się również Twoją rzeczywistością.

Jesienna pielęgnacja skóry – kilka ciekawych opcji
Jesienna pielęgnacja skóry jest niezbędna, aby przeciwdziałać szkodom, jakie mogło wyrządzić lato. Dowiedz się, jak zadbać o swoją skórę. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału