Refundacja leków OTC nie ma uzasadnienia

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Polski Związek Producentów Leków bez Recepty


– Aktualny koszt leków OTC nie stanowi bariery zakupowej dla pacjenta, dlatego też nie wymaga dodatkowego finansowania ze strony państwa. Racjonalniejsze jest wykorzystanie pieniędzy publicznych na refundację kolejnych leków na receptę, na przykład w kardiologii – propozycję resortu zdrowia dotyczącą objęcia refundacją leków bez recepty skomentowała prezes PASMI Ewa Jankowska.

6 lipca nowelizacją ustawy refundacyjnej zajęli się politycy podczas pierwszego czytanie w Sejmie podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.

– Najwięcej wątpliwości i kontrowersji dotyczących projektu wzbudzała nieskonsultowana ze środowiskiem propozycja resortu zdrowia w zakresie objęcia refundacją leków bez recepty, tzw. leków OTC – podkreśliła prezes Polski Związek Producentów Leków bez Recepty Ewa Jankowska, wskazując, iż „już od momentu pojawienia się w mediach informacji o planowanych zmianach PASMI apelowało o wykreślenie z projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej wspomnianego przepisu”. Ponieważ stanowisko producentów nie zostało uwzględniony w procedowanym projekcie podczas posiedzenia prezes PASMI Ewa Jankowska wnioskowała o przeanalizowanie od strony ekonomicznej i pacjenckiej skutków oceny tej regulacji.

Dlaczego refundacja leków OTC jest bezzasadna?
Jankowska zwracał uwagę, iż „w pierwszej kolejności należy pochylić się nad aktualną mapą potrzeb zdrowotnych i skupić uwagę refundacyjną na lekach na receptę, które jeszcze nie mają przyznanej refundacji”, wskazując, że:
– dostępność do leków bez recepty (tzw. OTC) jest zapewniona dla pacjentów zarówno pod kątem ilościowym, jak i kosztowym, gdzie średni koszt leków nie przekracza kilkunastu złotych,
– aktualny koszt leków OTC nie stanowi bariery zakupowej dla pacjenta, w związku z powyższym nie wymaga dodatkowego finansowania ze strony państwa, w przeciwieństwie do droższych terapii ordynowanych na receptę,
– wykorzystanie środków budżetowych na refundację kolejnych leków na receptę, na przykład w kardiologii i endokrynologii, przyniesie bardziej wymierne korzyści zdrowotne dla pacjenta.

– Pomimo wielu sprzeciwów proponowana przez resort zdrowia zmiana w zakresie refundacji leków OTC została utrzymana w projekcie ustawy – wskazała Jankowska.

– PASMI oczekuje, iż przedstawiciele resortu przeanalizują zgłoszone dotychczas uwagi branży i racjonalnie podejdzie do tematu refundacji i obejmie nią obszar naprawdę wymagający interwencji dla dobra pacjenta – podsumowała.



Idź do oryginalnego materiału