Według statystyk Komendy Głównej Policji w 2023 r. w Polsce śmiercią samobójczą zginęło 5233 osób, a liczba prób samobójczych wynosiła 15133. Samobójstwo to bardzo trudny i zaniedbany problem psychospołeczny, więc pojawienie się na polskim rynku książki autorstwa Stacey Freedenthal “Gdy bliska osoba ma myśli samobójcze” jest niezwykle ważne i potrzebne.
Publikacja wydawnictwa GWP ta stanowi przewodnik dla osób, których bliscy zmagają się z myślami samobójczymi. Jest napisana z bardzo dużą troską o czytelnika. Autorka w sposób empatyczny dba o język, którego używa, ale też przypomina o przerwach w czytaniu i zadbaniu o własny dobrostan, jeżeli treści staną się przytłaczające.
Rozdziały są starannie przemyślane. Na początku zostajemy wprowadzeni w teorię dotyczącą rodzajów myśli samobójczych, sygnałów ostrzegawczych, czynników ryzyka. A także dowiadujemy się jakie są najczęstsze mity i negatywne przekonania na temat samobójstwa.
W dalszej kolejności Freedenthal omawia jakie mogą pojawić się uczucia i reakcje na skłonności samobójcze bliskiej osoby, i co istotne, jak można sobie z nimi radzić. W książce znajdziemy sporo narzędzi praktycznych opartych na metodach CBT, przykładowe dialogi i ćwiczenia, co nadaje jej warsztatowy charakter.
Ważnym elementem publikacji jest rozdział omawiający jak wspierająco reagować na informację o myślach samobójczych. Autorka uwrażliwia, które reakcje mogą okazać się niepomocne, wskazuje istotne aspekty rozmowy oraz podaje przykładowe wypowiedzi.
Godny docenienia jest fakt, iż w książce znajdziemy aktualne informacje o telefonach zaufania, czatach pomocowych czy stronach internetowych.
Zawarte są w niej także praktyczne rady: kiedy dzwonić po pogotowie, jak działają telefony zaufania oraz co warto wiedzieć o hospitalizacji i wyzwaniach związanych z leczeniem. Freedenthal nie unika także trudnych tematów i wyjaśnia, na czym polega plan bezpieczeństwa oraz jak o nie dbać.
Lektura uczy jak rozmawiać na bolesny temat samobójstwa, oswaja emocje i lęki, odpowiada na najczęstsze i najtrudniejsze pytania, a co najważniejsze – pozostawia czytelnika z nadzieją. Dzięki rozdziałowi poświęconemu wzmacnianiu motywacji do życia, praktycznym informacjom o powrocie do zdrowia oraz wskazówkom, jak wzbudzać nadzieję u bliskich, książka staje się nieocenionym wsparciem.
Dla mnie, jako dla psycholożki, najcenniejsze były osobiste historie i rady Stacey Freedenthal. Osoby która ma duże doświadczenie w dziedzinie suicydologii oraz fakt, iż książka oparta jest na badaniach naukowych i literaturze fachowej. Na co wskazuje bogata bibliografia.
Warto zaznaczyć, iż książka nie jest poradnikiem o tym, jak pomagać dzieciom mającym myśli samobójcze. Może jednak okazać się pomocna, gdy zdecydujemy się porozmawiać z dzieckiem o próbie samobójczej członka rodziny.
Cytując autorkę “przeczytanie tej książki jest wyrazem miłości”. Zdecydowanie polecam tę pozycję każdej osobie, która chce zrozumieć i aktywnie wspierać swoich bliskich w kryzysie samobójczym.
Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, walczy z myślami samobójczymi lub trudnościami emocjonalnymi, zachęcamy do skontaktowania się z nami i umówienia wizyty psychologicznej. Wspólnie możemy znaleźć sposób na poprawę jakości życia i stawić czoła trudnym emocjom w bezpiecznym i wspierającym środowisku.
Recenzję napisała:
Julia Majewska – Psycholożka, Psychoterapeutka psychodynamiczna w trakcie szkolenia, Trenerka Grupy