Ból emocjonalny czy możemy z niego coś czerpać? Co mówią o nim psychoterapeuci?
O czym jest “Ból emocjonalny”? Zapraszam do recenzji książki zespołu autorów: Matthew McKaya, Patricka Fanninga, Erici Pool oraz Patricii E. Zurity Ona, oczami psychoterapeutki poznawczo-behawioralnej i terapii schematu Iwony Łaskarzewskiej.
Emocjonalne impulsy w empatycznych ramach, czyli recenzja książki “Ból emocjonalny”
To poradnik, który zaskakuje swoją formą i podejściem do tematu radzenia sobie z emocjonalnym cierpieniem. Już na wstępie autor uspokaja, że
nie musimy czytać jej od deski do deski, co daje czytelnikowi pewną swobodę i kojące uczucie, iż może skupić się na tym, co jest mu najbardziej potrzebne w danym momencie.
Osobiście uwielbiam zadania, ćwiczenia i odkrywanie nowych rzeczy, dlatego bardzo przypadło mi do gustu podejście, w którym rozpoczynamy od testu. Na jego podstawie dowiadujemy się, na który rozdział powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Ta metoda wzbudza ciekawość i może sprawiać, iż od razu jesteśmy bardziej zaangażowani.
Tu i teraz
Książka mocno opiera się na koncepcjach związanych z uważnością (czyli skupieniem swojej uwagi na wydarzeniach teraźniejszości). Pomaga nam doświadczać życia choćby w obliczu cierpienia, zachęcając do ćwiczenia nowych perspektyw i odkrywania siebie na nowo zamiast trwania w bólu.
Autorzy proponują różne techniki, które mają na celu pomóc nam zrozumieć i zmienić nasze nawyki.
Chociaż wiele osób nie przepada za “suchymi tabelkami” do wypełnienia, to choćby jednorazowe, rzetelne przyjrzenie się swoim nawykom daje wiele informacji i pozwala wyciągnąć cenne lekcje.
Ból emocjonalny a nasze wartości zyciowe.
Jednym z ciekawszych elementów książki jest szerokie podejście do bólu emocjonalnego, które skłania czytelnika do zastanowienia się nad swoimi wartościami życiowymi.
Ekspozycje czyli ćwiczenia mające na celu obniżenie lęku poprzez
konfrontację z nim, oparte na wartościach. Zaś wątki dotyczące planowania, rozumienia i empatii, są przeplatane w taki sposób, aby zachęcać do samodzielnego działania i budować ciepłe współczucie dla samego siebie.
Autorzy podkreślają, iż mimo trudności na drodze dbania o siebie, warto iść dalej.
Ciekawym i przyjemnym (wbrew pozorom!) aspektem jest również technika tolerowania dyskomfortu poprzez aktywowanie pięciu zmysłów.
Sam koncept zapalenia świeczki zapachowej sprawił, iż czytając ćwiczenie w poradniku zrelaksowałam się nieco i wyłowiłam nutę wanilii w powietrzu. Wymaga to jednak pewnej wprawy, by pozwolić swoim zmysłom wciągnąć się w wyobrażenie.
Książka zachęca do akceptowania emocji i otwartości na nowości w formie
metodycznego poruszania się do przodu. Trochę tak, jak schładzamy się w upalny dzień: efekt schłodzenia jest gwarantowany przy wylaniu na siebie kubła zimnej wody. Natomiast empatia podpowiada o tym, by skorzystać z indywidualnego wyczucia. I do tego właśnie zachęcają nas autorzy: do natychmiastowego przetestowania proponowanych technik w małych, przyswajalnych krokach (tak, jak odczuwalibyśmy bryzę wodną), aby doświadczyć swoich emocji na nowo i pracować nad samooceną.
Dlaczego warto przeczytać?
Kluczowymi elementami książki są: współczucie, życzliwość i zmiana zachowań, które pomagają łagodniej odnosić się do siebie i innych.
Skutkiem ubocznym (!) tej książki może być: zmiana perspektywy, nawyków i natężenia odczuwanych emocji, a także nabranie dystansu i poczucia humoru.
Nie bez znaczenia jest również fakt, iż autorzy nie zostawiają nas samotnie na końcu podróży. Oferują narzędzia i wskazówki, które pomagają zapobiegać nawrotom i podsumowują, co dalej możemy zrobić.
Podsumowując, “Ból emocjonalny” to wartościowy poradnik, który w przystępny sposób pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami. Jego struktura i podejście do tematu sprawiają, iż jest to lektura warta polecenia każdemu, kto chce lepiej zrozumieć siebie i swoje emocje.
Osoby, którym książka i metody narzędziowe przypadły do gustu po więcej na konsultacji u naszych specjalistów w nurcie integracyjnym oraz behawioralno-poznawczym na Śródmieściu i Mokotowie.
Recenzja
Iwona Łaskarzewska – Psycholożka, Psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, Terapeutka TSR, Trenerka umiejętności psychospołecznych