–Program MHR polega na tym, żeby szkolić osoby głównie z Ukrainy, ale też wszystkie osoby dotknięte problemem uchodźczym w zakresie udzielania wsparcia psychologicznego. Zajęcia są przewidziane na jeden program, to jest 20 godzin. Jest to rozbite zwykle na około 6 spotkań. Każdy moduł dotyczy czego innego. Mamy tematy związane z emocjami, z zarządzaniem stresem, różnego rodzaju treningi, które mają za zadanie ten stres rozładować. Tak iż mamy tutaj połączenie wiedzy zarówno teoretycznej, jak i ćwiczeń praktycznych – mówi Dominika Prosyniak, psycholog, Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego.
–Od początku wojny pracuję jako psycholożka, interwentka kryzysowa z uchodźcami z Ukrainy. Program „MHR Ratownicy Zdrowia Psychicznego jest bardzo przydatny” w zakresie wiedzy praktycznej, ćwiczeń i możliwości wsparcia osób potrzebujących pomocy, dlatego tu przyszłam. Moje oczekiwania się spełniły. Już wdrążam w życie, to czego się tu nauczyłam, dowiedziałam i już widzę dobre wyniki – mówi Olga Komadinko, psycholożka, uczestniczka programu „MHR Ratownicy Zdrowia Psychicznego”.
-Myślę, iż to jest bardzo wartościowe szkolenie i pomagające osobom, które przyjechały z Ukrainy. Sama wiem, jak to jest ciężko, kiedy nie mówisz po polsku, nie wiesz, co musisz robić dalej, jesteś po prostu zestresowany. Na szkoleniu uczyliśmy się, jak pomóc takim osobom dojść do siebie i pokierować ich, co mają robić dalej – mówi Svitlana Svyrydenko, psycholożka, uczestniczka programu „Ratownicy Zdrowia Psychicznego”.
–Kiedy zaproszono mnie do udziału w programie „Ratownicy Zdrowia Psychicznego”, uznałam, iż jest to coś interesującego i będzie to dla mnie przydatne, ponieważ jestem psychologiem. Ważne jest to, żeby później korzystać z tej wiedzy i umiejętności, aby móc gwałtownie pomóc osobom potrzebującym, które znajdują się w kryzysie, są po różnych przejściach, mają ataki paniki. Techniki, którym mogliśmy się nauczyć podczas warsztatów i spotkań są skuteczne i dają szybki efekt – mówi Larysa Bakalna, psycholożka, uczestniczka programu „Ratownicy Zdrowia Psychicznego”.
–Nabory na kolejne edycje szkoleń realizowane są przez cały czas. Więc o ile chodzi o zapisy, to można się zapisywać przez naszą stronę internetową https://mhrrefugees.pl/szkolenia. Tam jest dostępny formularz, więc jeżeli jakaś grupa byłaby zainteresowana, to jak najbardziej przez formularz można się zgłosić – dodaje Dominika Prosyniak, psycholog, Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego.