80 medyków odebrało dokumenty podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim.
Była to także okazja do przedyskutowania działań medycznych związanych z okresem pandemii COVID-19 oraz do podsumowania kursu doskonalącego dla ratowników medycznych, w którym brali oni udział.
Celem zajęć było pogłębienie i odświeżenie wiedzy wszystkich ratowników, którzy są zatrudnieni w ramach Systemu Państwowego Ratownictwa w województwie opolskim.
– Szkolenie medyków zakładało również wsparcie psychologiczne – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. – Biorąc pod uwagę, iż na Opolszczyźnie jest ponad 400 ratowników i ratowniczek medycznych, to ten projekt będziemy cały czas kontynuować. Tylko w tym roku na ten projekt przekazaliśmy 200 tys. zł, tak naprawdę do dyspozycji ludzi, którzy się tym na co dzień zajmują.
– Służby medyczne potrzebują szkoleń dla ratowników, pielęgniarzy czy lekarzy. w tej chwili mamy takie czasy, iż nie możemy bez szkoleń budować jakości naszych świadczeń – opowiada Jarosław Kostyła, dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Opolu.
– Ratownicy muszą raz na pięć lat przejść kurs, który się nazywa „Kursem Doskonalenia Ratownictwa Medycznego”. Należy zdać z tych szkoleń egzamin, co umożliwi nam dalsze wykonywanie pracy. o ile ratownik nie przejdzie tego kursu, będzie miał w przyszłości ograniczone prawo zawodu – tłumaczy Robert Czochara, ratownik medyczny w Opolskim Centrum Ratownictwa Medycznego w Opolu.
Kurs doskonalący dla ratowników medycznych wraz z seminarium „Postępowanie z pacjentem covidowym” odbył się w ramach projektu „Opolskie wspiera szpitale w walce z COVID-19”. Natomiast zajęcia przeprowadziła firma RESUSMED Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego z Kędzierzyna-Koźla.
Andrzej Buła, Jarosław Kostyła, Robert Czochara:
Szersza relacja:
autor: Sara Rostkowska