Temat różnic między rakiem płuca u osób palących i niepalących był poruszany podczas XIII Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy. W trakcie wykładu dr n. med. Bartłomiej Tomasik zwrócił uwagę, iż większość ludzi w społeczeństwie klasyfikuje chorych na raka płuca jako palaczy. Jednak ta choroba nowotworowa może mieć inne przyczyny.
Zwiększenie świadomości
Ekspert podczas swojego wystąpienia wskazał, iż większość społeczeństwa kojarzy raka płuc z paleniem wyrobów tytoniowych. Jednak jak pokazują ostatnie badania, coraz więcej ludzi choruje na nowotwór płuc, mimo iż nigdy nie paliła papierosów.
Według American Cancer Society Facts and Figures 2023 zachorowania na nowotwory przedstawiają się następująco: w przypadku mężczyzn rak prostaty stanowi 29% nowych zachorowań, u kobiet 31% chorób to nowotwór piersi. Rak płuc u mężczyzn stanowi 12%, a u kobiet 13%.
Dr n. med. Tomasik zwrócił również uwagę na fakt, iż rocznie jest więcej zgonów spowodowanych zachorowaniem na raka niż samych zachorowań. Co może świadczyć o tym, iż raporty nie są prowadzone z należytą dokładnością.
Przyczyny zachorowania na raka
Jako inne powody zachorowań na raka dr Tomasik wymienił przyczyny, takie jak: palenie bierne, zanieczyszczenie powietrza, ekspozycja na radon, narażenie na pył azbestowy, narażenie na arsen, inne choroby płuc związane z przewlekłym stanem zapalnym, np. gruźlica lub astma, czynnik genetyczny, czyli obecność raka w rodzinie.
– Najistotniejszym czynnikiem jest palenie bierne, czyli second hand smoking. Odpowiada za kilkadziesiąt zachorowań na raka płuca. Warto jednak wspomnieć o ekspozycji na radon. Jest to bezwonny gaz, który wydziela się z gleby. Pierwsze badania dotyczyły górników, jednak może on występować u nas w domu. Z tego co, mi wiadomo, nie prowadzi się zbyt wielu badań na ten temat. Co jest złe, ponieważ jest to bardzo istotny czynnik – podsumował dr Tomasik.
Jak informował ekspert, w Europie Zachodniej i USA rak płuca u niepalących stanowi około 10-20% wszystkich nowotworów płuca. W niektórych populacjach aż 40%.
Niepaląca osoba to taka, która nigdy nie paliła lub w przeciągu całego życia wypaliła nie więcej niż 100 papierosów. Rak płuca u osób niepalących stanowi najczęstszą przyczynę zgonów. Jednak warto również zaznaczyć, iż najczęściej chorzy diagnozowani są już w zaawansowanych stadiach choroby. Dr Tomasik przyznał również, iż choroba nowotworowa płuc częściej występuje wśród kobiet. Spowodowane jest to faktem, iż panie częściej sięgają po papierosy.
Źródło: XIII Letnia Akademia Onkologiczna dla Dziennikarzy