Rak piersi – obiecujące wyniki pilotażowego badania

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Rafał Klimkiewicz


W Narodowym Instytucie Onkologii – Państwowym Instytucie Badawczym w Gliwicach podczas nowatorskiej procedury przeprowadzonej pod kierunkiem prof. Gabrieli Kramer-Marek zastosowano radioznacznik PET do nieinwazyjnego obrazowania receptora HER2 u pacjentki z rozsianym rakiem piersi. Dzięki temu udało się wykryć więcej zmian i w krótszym czasie.



Jak informuje NIO-PIB w Gliwicach, podczas procedury wykorzystano cząsteczkę affibody wyznakowaną Ga-68 (68Ga-ABY-025), uzyskując jej wysoki wychwyt w kilku zmianach nowotworowych, które nie zostały wykryte dzięki stosowanego rutynowo znacznika 18F-FDG.

– To osiągnięcie ma dla mnie szczególne znaczenie, ponieważ moja przygoda z radioznacznikiem opartym na affibody ABY-025 rozpoczęła się już w 2006 roku w laboratorium Jacka Capały w National Cancer Institute w Bethesda w USA. Jestem dumna, iż udało mi się zastosować ten radioznacznik klinicznie – mówi prof. Gabriela Kramer-Marek, kierownik Zakładu Radiofarmacji i Obrazowania Laboratoryjnego PET w gliwickim oddziale NIO im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Rak piersi – zalecenia ministerstwa Resort zdrowia opublikował obwieszczenie w sprawie zaleceń w zakresie opieki onkologicznej dotyczących organizacji i postępowania klinicznego w raku piersi.
Idź do oryginalnego materiału