Rak jelita grubego – nowa metoda diagnostyki w POZ

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: 123RF


Zintegrowany model ryzyka to nowatorska metoda łącząca warianty genetyczne, objawy i charakterystykę chorego. Jak twierdzą badacze, może się ona okazać skuteczna w przewidywaniu, którzy pacjenci podstawowej opieki zdrowotnej mogą zachorować na raka jelita grubego (CRC) w najbliższych 2 latach.



Rak jelita grubego (CRC) jest główną przyczyną śmiertelności z powodu nowotworów na całym świecie. Dokładne metody oceny ryzyka zachorowania mogą zwiększyć wskaźniki wczesnej diagnozy tej choroby. Test immunochemiczny kału (FIT) na krew w stolcu jest szeroko stosowany w podstawowej opiece zdrowotnej w celu identyfikacji objawowych pacjentów z prawdopodobieństwem wystąpienia raką jelita grubego. Jednak występuje 6-16-procentowy wskaźnik niezgodności z FIT, a ~90 proc. pacjentów powyżej objawowego progu testu 10 μg/g nie ma CRC.

Zintegrowany model ryzyka bierze pod uwagę genetyczne i środowiskowe czynniki ryzyka

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili retrospektywne kohortowe badanie 50 387 uczestników UK Biobank zgłaszających objawy CRC w podstawowej opiece zdrowotnej w wieku ≥ 40 lat. Nowatorska metoda, zwana zintegrowanym modelem ryzyka, wykorzystała kombinację poligenicznej oceny ryzyka z testów genetycznych, objawów i charakterystyki pacjenta w celu zidentyfikowania pacjentów, u których istnieje prawdopodobieństwo rozwoju raka jelita grubego w najbliższych 2 latach.

Rak jelita grubego to w Polsce niemal epidemia– Nowotwory jelita grubego są plagą, zarówno wśród kobiet, jak i u mężczyzn. Rocznie w Polsce umiera na nie co najmniej 12 tys. osób – powiedział dr hab. n. med. Adam Przybyłkowski, specjalista gastroenterologii z Kliniki Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego UW.
Idź do oryginalnego materiału