Rafael przez cały czas wycofuje się z Madrid Masters z powodu kontuzji mięśnia biodrowo-lędźwiowego

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Rafael Nadal nie zagra w Madrid Masters 1000: jak wygląda jego kontuzja mięśnia biodrowego?


Rafael przez cały czas ogłosił, iż wycofuje się z turnieju Madrid Master z powodu kontuzji mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Czy dostanie się do Rolanda Garrosa, swojego ulubionego turnieju? Czy uda mu się na czas wyzdrowieć?

Gdy rywalizował w drugiej rundzie Australian Open 2023, ewidentny problem z biodrem przyczynił się do jego porażki i wyeliminował go z turnieju. W miarę upływu dni i przeprowadzania badań lekarskich diagnozę potwierdzono jako nadwyrężenie stopnia 2 lewego mięśnia lędźwiowo-biodrowego.

Analizujemy tę kontuzję a także rehabilitację, jaka czeka Nadala w nadchodzących tygodniach. Jak poważny jest jego stan?

Co to jest mięsień biodrowo-lędźwiowy i gdzie się znajduje?

Chociaż jest to mięsień, który dobrze znają sportowcy, nie wszyscy mają jasność co do tego, gdzie się znajduje i jaką pełni funkcję anatomiczną. Mówiąc konkretnie, mięsień biodrowo-lędźwiowy (iliopsoas) to połączenie dwóch współpracujących ze sobą mięśni: mięśnia lędźwiowego i biodrowego.

Znajdują się one głęboko w niższej części jamy brzusznej, blisko pleców, ale przechodzą między narządami wewnętrznymi. Wychodzą z kręgosłupa, przecinają miednicę po obu stronach ciała i wbijają się w kość udową.

Ich główną funkcją jest tworzenie połączenia między tułowiem a kończynami dolnymi. Mięśniem lędźwiowo-biodrowym zginamy uda, obracamy plecy, utrzymujemy wyprostowaną postawę i obracamy biodro, zgodnie z informacjami ze Statpearls. Bez tej struktury nie bylibyśmy na przykład w stanie wchodzić po schodach.

Aby wykonać ruchy, za które odpowiada ten mięsień, na ogół współpracuje z innym mięśniem, tworząc grupę zginaczy stawu biodrowego. Zwykle towarzyszy mu rectus femoris, który znajduje się w mięśniu czworogłowym uda.

Jedną z jego cech charakterystycznych jest to, iż skraca się i wydłuża w odwrotny sposób niż większość innych mięśni. W stanie spoczynku ma mniejszą długość. Wręcz przeciwnie, kiedy wprawiamy go w ruch, wydłuża się.

Dowiedz się więcej: Powtarzające się kontuzje Rafaela Nadala

Jaki rodzaj kontuzji mięśnia biodrowo-lędźwiowego ma Rafael Nadal?

Jak każdy mięsień, jeżeli iliopsoas jest nadmiernie rozciągnięty, istnieje ryzyko naciągnięcia lub pęknięcia. W przypadku konkretnego zerwania włókien mówimy o rozdarciu.

Te kontuzje dzielą się na trzy stopnie nasilenia :

  • Pierwszy stopień: wpływa tylko na kilka włókien. Zwykle chodzi o niewielkie rozciągnięcie, które powoduje dyskomfort, ale goi się po odpoczynku.
  • Drugi stopień: do tej kategorii zaklasyfikowano potwierdzoną kontuzję Rafaela Nadala. Następuje utrata niektórych funkcji, ponieważ pewna liczba włókien została zerwana, a inna grupa została naciągnięta. Nie jest to całkowite zerwanie, ale ogranicza aktywność mięśnia i powoduje ból.
  • Trzeci stopień: całkowite rozdarcie. W przekroju poprzecznym mięśnia pęka większość włókien i w środku może powstać krwiak, czyli nagromadzenie krwi. Funkcjonalność jest ograniczona do maksimum i wręcz ciężko się po tej kontuzji chodzi.

Jakie są objawy?

Rafael przez cały czas nie zagra w tegorocznym turnieju Madrid Masters z powodu kontuzji mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Jej nasilenie stopnia 2 nie pozwala mu osiągać najlepszych wyników. Dodatkowo, jeżeli chce zagrać w Roland Garros, będzie musiał popracować nad swoją rehabilitacją.

Najczęstsze objawy urazu tego mięśnia to:

  • Ból w pachwinie
  • Uczucie ulgi podczas przyjmowania pozycji embrionalnej
  • Ból przy próbie uniesienia nogi po chorej stronie
  • Nadwrażliwość w udzie lub plecach, z pewnymi odczuciami bólu podczas badania palpacyjnego tych obszarów

Jak może dojść do urazu mięśnia biodrowo-lędźwiowego?

W tym przypadku kontuzja mięśnia biodrowo-lędźwiowego wydaje się mieć logiczne wytłumaczenie. Rafael przez cały czas wykonał nadmierny wysiłek, który doprowadził do nadmiernego rozciągnięcia mięśnia. Według badań naukowych jest to częsta przyczyna.

O ile wiemy z doświadczenia i z tego, co się opisuje w publikacjach medycyny sportowej, schorzenie to często występuje u sportowców, którzy muszą wykonywać ruchy sprinterskie, lub muszą podnosić nogi powyżej poziomu bioder, na przykład:

  • Tenisiści
  • Rowerzyści
  • Zawodnicy karate
  • Piłkarze
  • Wspinacze
  • Skoczkowie przez płotki

Z drugiej strony, osoby prowadzące siedzący tryb życia również mogą cierpieć z powodu tego problemu. Proces ten tłumaczy się stałą pozycją siedzącą, która osłabia mięsień, a następnie, gdy chcesz wykonać określony wysiłek, włókna nie reagują.

Otyłość również jest czynnikiem ryzyka. Oczywiście nie dotyczy to Rafaela Nadala! Ale prawdą jest, iż nadwaga zwiększa obciążenie mięśnia biodrowo-lędźwiowego ze względu na anatomiczną pozycję, jaką zajmuje.

Leczenie urazu biodrowo-lędźwiowego Rafaela Nadala

Postępowanie w przypadku przeciążenia 2. stopnia w mięśniu biodrowo-lędźwiowym opiera się na fizjoterapii. Aby przyspieszyć powrót do zdrowia, należy wykonywać ćwiczenia pod okiem specjalistów kinezyterapii.

Teoretycznie bez takiego leczenia uraz ustąpiłby sam w ciągu 40 dni. Jednak sytuacja jest inna w przypadku hiszpańskiego zawodnika i jego wysokich wymagań w tenisie zawodowym. Dlatego w tym kontekście trudno powiedzieć, czy Rafael przez cały czas zagra w Roland Garros.

Oprócz ćwiczeń rehabilitacyjnych, inną opcją jest użycie ortezy ortopedycznej. To urządzenie ma stabilizować mięsień w celu ograniczenia jego ruchu i umożliwienia gojenia podczas odpoczynku.

Wstrzyknięcie osocza bogatopłytkowego to kolejna opcja terapeutyczna, która wciąż jest mniej uzasadniona, chociaż prowadzone są badania mające na celu określenie jej przydatności. Plazma ma stymulowalać gojenie uszkodzonej tkanki, przyspieszając czas rehabilitacji.

Czytaj więcej: 16 nawyków, które poprawiają wyniki sportowe

Wszyscy chcemy zobaczyć, jak Rafael przez cały czas gra w Roland Garros

Rafael przez cały czas ma długą historię kontuzji, ale zawsze radził sobie świetnie. Cierpi na zespół Müllera-Weissa od 2005 roku, doznał urazów nadgarstków po obu stronach, pauzował przez 7 miesięcy z powodu zerwania ścięgna w jednym kolanie i doznał złamań przeciążeniowych żeber.

Zakładamy, iż teraz gwałtownie wróci do zdrowia, tak jak bywało wcześniej. Jak co roku wszyscy chcemy oglądać występy Nadala na jego ulubionym turnieju. Na razie wszystko zależy od postępów rehabilitacji.

Główny obraz EFE.
Stosowanie ciepła i zimna niezbędne przy kontuzjach sportowych
Chociaż stosowanie ciepła i zimna w przypadku urazów sportowych jest powszechnie zalecane, istnieją pewne luki w wiedzy, które należy uzupełnić. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału