Rady działają w Opolu od piętnastu lat, a w tej chwili jest ich trzynaście. Czas tej kadencji różnił się od poprzednich, ponieważ na początku rada musiała zmierzyć się z pandemią COVID-19, co przez dwa lata mocno ograniczyło jej działalność.
– Rady dzielnic podczas swojej kadencji stanęły również przed kolejnym, ogromnym wyzwaniem związanym z pomocą osobom uciekającym przed wojną – wymienia Mirela Urlich-Groszek, zastępca naczelnika Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu. – Zakończenie kadencji zbiegło się z powodzią. W tym czasie dzielnice w Groszowicach i Czarnowąsach zaangażowały się w budowanie zapór i umacnianie wałów.
– Na początku naszej kadencji rozpoczęliśmy organizowanie „Gry miejskiej”. Pierwsza edycja przyciągnęła kilkanaście osób, ale z biegiem czasu wydarzenie stało się bardzo popularne. W tym roku brakowało miejsc dla uczestników, dlatego przychodzili choćby godzinę wcześniej, aby się zapisać i wziąć udział w zabawie – mówi Grażyna Latocha, przewodnicząca Rady Dzielnicy IX – Stare Miasto. – Wyremontowaliśmy również skwer przy ul. Waryńskiego. Zainstalowaliśmy ławeczki dla seniorów z pedałami, nowe nasadzenia oraz strefę wypoczynku.
– Przez lata kadencji staraliśmy się stworzyć miejsce odpoczynku i relaksu. Powstała przestrzeń, gdzie mieszkańcy po pracy i szkole mogą usiąść, odpocząć lub poczytać książkę. Można również poćwiczyć. Zorganizowaliśmy także wiele imprez integracyjnych i pikników. Przygotowaliśmy place zabaw przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 15 oraz przy Ośrodku „Szansa” – dodaje Małgorzata Jarosz-Basztabin, przewodnicząca zarządu dzielnicy nr 5, czyli Gosławice i Malinka. W dzielnicy nr 5 zadbano także o to, aby w upalne dni można było znaleźć schronienie przed słońcem – zakupiono żagle przeciwsłoneczne. Rada dzielnicy współpracowała również ze szkołami i przedszkolami, organizując Mikołajki.
Nowe rady dzielnic zostaną wybrane w pierwszym kwartale 2025 roku.
Mirela Urlich-Groszek, Grażyna Latocha, Małgorzata Jarosz-Basztabin:
Dłuższa relacja:
autor: Katarzyna Żurawska-Leśków