Pobranie krwi - do jakich badań pobranie krwi żylnej?
Krew, którą zwykle pobiera się do badania, to krew żylna. Najczęściej pobierana jest z żyły łokciowej, choć istnieje oczywiście możliwość pobrania jej z innych żył w ciele. Krew, którą pobiera się do badania, nabiera się do plastikowych probówek, których wnętrze pokryte jest różnymi substancjami, w zależności od tego, co chcemy zbadać. Krwi żylnej używa się jako wyznacznika do tworzenia tzw. zakresów referencyjnych, czyli wartości odniesienia, które pojawiają się na wynikach. Niektóre badania muszą być wykonywane z krwi żylnej. Należą do nich m. in.:Reklama
wapń zjonizowany,elektrolity,czasy krzepnięcia,grupa krwi.
Ponadto, zalecenia związane z pobieraniem krwi mówią o tym, iż pobieranie krwi do badań należy zawsze dokonać z żyły, o ile to tylko możliwe. Zatem należy uznać pobranie krwi żylnej jako preferowaną metodę pobierania krwi do badań.
Pobranie krwi - kiedy można pobrać ją z palca?
Krew z palca to tzw. krew włośniczkowa, która płynie w bardzo cienkich naczyniach włosowatych, będących połączeniem żyłek i małych tętnic, w związku z tym krew włośniczkową stanowi swego rodzaju mieszanka krwi żylnej i tętniczej. Pobierana jest do badań w trzech przypadkach:
kiedy nie można pobrać krwi żylnej/pobranie jest utrudnione (w przypadku noworodków i niektórych niemowląt),kiedy pobiera się krew do badania gazometrii,gdy pobiera się krew do tzw. szybkich testów kasetkowych, np. na Helicobacter.
Krew włośniczkowa ma nieco inny skład od krwi żylnej, np. różni się nieznacznie ilością hemoglobiny i liczbą leukocytów, a także liczbą płytek krwi , co jednak może mieć przełożenie na interpretację wyników badania morfologii krwi. Ponadto, krew włośniczkowa może podczas pobrania zanieczyścić się płynem międzykomórkowym i płynem z wnętrza komórek, co może zmienić proporcje składników krwi do osocza. Dlatego, nie licząc pojedynczych przypadków, krew do badań powinna być pobierana z żyły.
CZYTAJ TAKŻE: