PTO proponuje debaty o przyszłości polskiej onkologii

mzdrowie.pl 1 rok temu

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza przedstawicieli organizacji pacjentów na cykl spotkań edukacyjnych.

Już 29 września rusza cykl spotkań „O przyszłości onkologii. Forum organizacji pacjentów i ekspertów klinicznych”. Celem inicjatywy realizowanej przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne jest wymiana wiedzy i doświadczeń oraz partnerski dialog pomiędzy ekspertami klinicznymi i przedstawicielami organizacji skupiających pacjentów z chorobą nowotworową. Podczas czterech spotkań zostaną określone realne do osiągnięcia zmiany systemowe oraz omówione kolejne, wspólne kroki zmierzające do poprawy sytuacji pacjentów w Polsce. Po cyklu spotkań powstanie publikacja prezentująca dobre praktyki i doświadczenia organizacji w zakresie zrealizowanych projektów edukacyjnych skierowanych do pacjentów i ich rodzin. Wydarzenia mają charakter otwarty i będą odbywać się w formie hybrydowej.

Spotkania od września do stycznia 2024

W ramach cyklu zostały zaplanowane cztery spotkania edukacyjne, które odbędą się na przestrzeni września 2023 i stycznia 2024 roku. Pierwsze spotkanie pod hasłem „Wytyczne kliniczne w onkologii – czy i jak działają w Polsce” odbędzie się już w piątek, 29 września 2023 r. w Warszawie, w Narodowym Instytucie Onkologii przy ul. Roentgena 5. W wydarzeniu można wziąć udział także w formie online.

W trakcie spotkania eksperci omówią m.in.: rodzaje wytycznych w Polsce oraz status ich wdrażania do praktyki klinicznej. Zostaną także omówione wytyczne amerykańskiej National Comprehensive Cancer Network (NCCN) oraz przedstawione efekty realizacji projektu „One Voice, One Direction”. Reprezentanci organizacji będą mieli możliwość podzielenia się najlepszymi praktykami w edukacji pacjentów onkologicznych, które następnie zostaną zebrane w jednej publikacji i wydane na koniec cyklu. Udział w spotkaniu potwierdzili eksperci: prof. Piotr Rutkowski, prof. Maciej Krzakowski, prof. Jacek Jassem, dr hab. Bożena Cybulska-Stopa oraz dr hab. Radosław Mądry.

„Rola organizacji pacjentów w edukacji społecznej i kształtowaniu polityki zdrowotnej jest niepodważalna. Żaden system ochrony zdrowia nie będzie funkcjonował adekwatnie bez aktywnego i dobrze wyedukowanego pacjenta. Nam, klinicystom bardzo zależy na zwiększeniu kompetencji tego środowiska, dlatego planowane przez nas spotkania mają formę warsztatu, którego celem jest wymiana doświadczeń i wiedzy” – mówi prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. „Do udziału w inicjatywie zapraszamy organizacje reprezentujące chorych, ale także organizacje reprezentujące prawa pacjentów. Na koniec cyklu, aby jak najlepiej odpowiedzieć na realne potrzeby środowisk pacjentów zbierzemy wnioski i pomysły na tematykę kolejnych wydarzeń. Mamy bowiem nadzieję, iż nasza inicjatywa stanie się twórczą platformą wyznaczającą kierunki zmian w polskiej onkologii i na stałe wpisze się w kalendarz onkologicznych wydarzeń. Wyrażam nadzieję na aktywne i liczne uczestnictwo środowisk pacjentów w naszej inicjatywie” – podsumowuje prof. Piotr Rutkowski.

Wszystkie spotkania będą odbywać się w formie hybrydowej. Stacjonarnie w sali nr 1 Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego przy ul. Roentgena 5 w Warszawie oraz online.

Harmonogram i tematyka spotkań:

  • 29 września 2023 r., godz. 10.00-13.00 „Wytyczne kliniczne w onkologii – czy i jak działają w Polsce”
  • 20 października 2023 r., godz. 10.00-13.00 „Diagnostyka molekularna pacjenta onkologicznego – rozwiązania systemowe”
  • 15 grudnia 2023 r., godz. 10.00-13.00 „Profilaktyka onkologiczna – jak możemy ją ulepszyć?”
  • 26 stycznia 2024 r., godz. 10.00-13.00 „Krajowa Sieć Onkologiczna”
Idź do oryginalnego materiału