Psychologia przestrzeni – od projektowania emocji do tworzenia funkcjonalnych miejsc (podcast)

web.swps.pl 3 miesięcy temu

Czy ściany mogą mówić? W pewnym sensie – tak. Każdego dnia wchodzimy przecież do rozmaitych przestrzeni, związanych z naszą codziennością, i odbieramy tysiące bodźców. Często choćby nie zdajemy sobie sprawy w jakim stopniu te mikro-impulsy wpływają na nasze samopoczucie czy emocje.

Czym jest psychologia przestrzeni? Jak zaprojektować emocje i dobre doświadczenie użytkownika? Czy projektowanie „dla wszystkich” oznacza projektowanie dla nikogo? Jak nie wpaść w pułapkę „przeprojektowywania” tam, gdzie wystarczy jedynie uzupełnić istniejącą przestrzeń? W jaki sposób projektować budynki użyteczności publicznej, by były adekwatne, czyli by użytkownik nie czuł się w nich ani zagubiony ani onieśmielony?

Tajniki psychologii projektowania odsłoniła architektka brył i wnętrz Marta Wierusz w rozmowie z naukowczynią Agatą Bisping.

Podcastu możesz posłuchać również w serwisach streamingowych: Apple Podcasts i SoundCloud.

O cyklu „Mistrzowie”

W cyklu rozmów „Mistrzowie” Strefy Designu Uniwersytetu SWPS wraz z praktykami ze świata designu rozmawiamy o tym, jak wygląda ich codzienna praca związana z różnymi aspektami kreatywnego projektowania.

{loadposition banner}

Gościni

Marta Wierusz

Architektka, architektka wnętrz. Jako architekt prowadząca, związana z zespołem wnętrz w pracowni APA Wojciechowski. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w pracy w branży architektonicznej. Prowadzi prestiżowe projekty wnętrz komercyjnych, prywatnych i publicznych takich, jak: hotele, centra handlowe, biura, projekty gastronomiczne, mieszkaniowe, placówki edukacyjno-opiekuńcze, wystawy. Specjalizuje się w projektowaniu zrównoważonym, uniwersalnym i włączającym. Jej celem jest poszerzanie wiedzy z zakresu projektowania zorientowanego na człowieka, jego zdrowie psychofizyczne i ogólny dobrostan. Współpracuje z Atypiką Fundacją dla Neurokultury, zajmującą się zagadnieniami neuroróżnorodności. Wykładowczyni na studiach podyplomowych „Neuroróżnorodność w miejscu pracy – inkluzywna rekrutacja i zarządzanie" USWPS oraz na Wydziale Wzornictwa w School of Form w Warszawie. Ekspertka w Zespole ds. Dostępności i Projektowania Inkluzywnego w SARP. Autorka wielu publikacji na łamach takich periodyków, jak: Zawód: Architekt, Architecture Snob, Builder i Obiekty.

Prowadząca

Agata Bisping

Projektantka usług / badaczka w Greenhat Innovation, gdzie realizuje projekty dla biznesu (10Clouds, LPP, Siemens, DELL, 7R, X-Lander) i instytucji ​(m.in. w projekcie opracowania kierunków strategicznych rozwoju Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot, miasta Wrocław czy MGW ​w Zabrzu).​ Doświadczenie w łączeniu wielu elementów w praktyczne rozwiązania zdobywała pracując w branżach kreatywnych, współtworząc Krakowski Festiwal Filmowy czy Festiwal Off Camera. Była producentem kreatywnym i programerem konferencji Element Urban Talks - ​ o zrównoważonym projektowaniu miast.​ Prowadzi podcasty i webinary w Strefie Designu Uniwersytetu SWPS oraz autorski projekt Greenhat i 360Inspiration – FutureS Thinking Podcast, w którym rozmawia z gośćmi z całego świata o tym, jak projektować przyszłość. ​ Redaktor prowadząca najnowszej książki Zuzanny Skalskiej i Rafała Kołodzieja PROTOTYPING 2040 – The FutureS Thinking Book. Absolwentka studiów podyplomowych Projektowanie przyszłości na Uniwersytecie SWPS. Wykładowczyni na studiach podyplomowych Trendwatching & Futures Studies na AGH w Krakowie.

Idź do oryginalnego materiału