W momencie, gdy organizacja zaczyna zmagać się z problemami, wielu szefów i liderów szuka przyczyn niepowodzeń w niewłaściwie zaplanowanych procesach, nietrafionych inwestycjach czy błędach operacyjnych. Przeszukują raporty, analizują statystyki, rozkładają na czynniki pierwsze kolejne projekty. Często jednak umyka im coś, co jest na wyciągnięcie ręki. Prawdziwa przyczyna problemów całej organizacji może leżeć w tym, jak pracownicy czują się w firmie na co dzień
Świadomi liderzy zaczynają od wprowadzenia zmian opartych na psychologii bezpieczeństwa. Dzięki temu kładą nacisk nie tylko na fizyczne aspekty ochrony pracowników, ale także na ich samopoczucie i poczucie bezpieczeństwa psychicznego. Sprzyja to rozwojowi wysokiej kultury bezpieczeństwa i budowaniu przyjaznego środowiska pracy, a w konsekwencji prowadzi to do zwiększenia zaangażowania pracowników oraz poprawy działania całej firmy.
Co to jest psychologia bezpieczeństwa?
Psychologia bezpieczeństwa to interdyscyplinarne podejście, które łączy wiedzę z zakresu psychologii, socjologii i zarządzania. Analiza czynników psychologicznych, takich jak postrzeganie ryzyka, reakcje na stres oraz relacje międzyludzkie, pozwala zrozumieć, w jaki sposób wpływają one na podejście pracowników do kwestii bezpieczeństwa, a także ułatwia wdrożenie odpowiednich programów naprawczych. Psychologia bezpieczeństwa stawia na pierwszym planie człowieka, jego odczucia, przekonania i zachowania, a także zajmuje się badaniem skłonności do podejmowania działań ryzykownych.
Wpływ psychologii bezpieczeństwa na kulturę organizacyjną
Jednym z najważniejszych pojęć związanych z psychologią bezpieczeństwa jest kultura bezpieczeństwa. Odnosi się ona do zbiorowych przekonań, wartości i postaw, które kształtują podejście pracowników i kadry zarządzającej do kwestii bezpieczeństwa. Zatem, w organizacjach o silnej kulturze bezpieczeństwa każdy członek zespołu jest świadomy ryzyk, angażuje się w ich minimalizację i wspiera innych w dążeniu do bezpiecznego wykonywania obowiązków. Wdrożenie psychologii bezpieczeństwa wspiera budowanie takiej kultury poprzez zmianę mentalności pracowników.
Korzyści z wdrażania psychologii bezpieczeństwa w firmie
Wdrażanie psychologii bezpieczeństwa w firmie przynosi korzyści dla całej organizacji. Najważniejsze z nich to:
- Większe zaangażowanie pracowników – pracownicy, którzy czują się bezpiecznie, są bardziej zaangażowani w swoje obowiązki.
- Redukcja liczny wypadków i incydentów – świadomość zagrożeń i proaktywne podejście do bezpieczeństwa zmniejszają ryzyko wystąpienia wypadków przy pracy.
- Poprawa relacji wewnątrz zespołu – psychologia bezpieczeństwa pomaga budować zaufanie i wpływa na lepszą współpracę.
- Zmniejszenie stresu i absencji – pracownicy, którzy czują się komfortowo, rzadziej korzystają ze zwolnień.
- Lepsza reputacja firmy – przedsiębiorstwa, które kładą nacisk na wysoką kulturę bezpieczeństwa, są postrzegane jako odpowiedzialni pracodawcy.
- Lojalność pracowników i mniejsza rotacja – osoby, które czują, iż pracodawca dba o ich dobrostan, rzadziej szukają zatrudnienia w innych firmach.
Jak wykorzystać psychologię bezpieczeństwa w firmie? Poznaj markę SCAW!
Reklama:
Wdrożenie elementów psychologii bezpieczeństwa wymaga przede wszystkim zrozumienia, iż jest to proces długofalowy, który powinien być wspierany przez wszystkie poziomy organizacji. W pierwszej kolejności należy ocenić obecny poziom kultury bezpieczeństwa, co pomoże zidentyfikować obszary wymagające poprawy oraz zrozumieć, jakie postawy dominują wśród pracowników. Na tym etapie warto skorzystać ze wsparcia ekspertów, choćby tych, którzy reprezentują markę SCAW. Safety Culture At Work to specjaliści w rozwijaniu kultury bezpieczeństwa oraz wdrażaniu BBS (Behavior-Based Safety), czyli metod opartych na obserwacji i modyfikacji zachowań. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie szkoleń, które uczą pracowników rozpoznawania zagrożeń i odpowiednich reakcji.
Chcesz zadbać o bezpieczeństwo w swojej firmie i stworzyć przyjazne środowisko pracy? Zapoznaj się z pełną ofertą marki SCAW i odkryj, jak możemy pomóc Ci w budowaniu wysokiej kultury bezpieczeństwa!