Psychika młodego człowieka to bardzo wrażliwa i plastyczna materia

opowiecie.info 16 godzin temu

Wiedzą o tym w urzędzie marszałkowskim województwa opolskiego i dlatego udzielają wsparcia III Opolskiemu Forum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Uniwersytecie WSB Merito w Opolu, a Marszałek Województwa Opolskiego objął je honorowym patronatem. Co trzecie polskie dziecko w wieku szkolnym wymaga wsparcia psychologicznego.

W Forum uczestniczy 800 osób (200 na miejscu – 600 online). Po dzisiejszej części wykładowej na jutro zaplanowano 9 warsztatów tematycznych, podczas których specjaliści będą mogli dzielić się swą wiedzą i umiejętnościami warsztatowymi z osobami stykającym się jako pierwsze z dziećmi oraz młodzieżą w środowisku – we wszystkich sytuacjach wymagających wsparcia. Będą więc warsztaty poświęcone depresji, lękom czy pracy pedagogicznej.

– Musimy zrozumieć, iż psychika młodego człowieka to bardzo wrażliwa i plastyczna materia – podkreślała wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura. – Jako dorośli mamy obowiązek działać, by dać im narzędzia do radzenia sobie z wyzwaniami codzienności. Ta konferencja wpisuje się w nasze długofalowe i szerokie działanie na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Bardzo się cieszę, iż wspólnie z Uniwersytetem WSB Merito możemy po raz trzeci być organizatorami opolskiego forum zdrowia psychicznego. A zainteresowanie forum w tym roku jest bardzo duże, bo łącznie w konferencji weźmie udział 800 osób, tu na miejscu 200, a 600 osób połączy się z nami online – dodawała.

Spotkania podczas forum to przede wszystkim wykłady i warsztaty, a – jak podkreślała prof. Alicja Głębocka z Uniwersytetu WSB Merito – dziś mówimy o na złym stanie psychicznym dzieci i młodzieży. – Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży to podstawa ich rozwoju, edukacji i przyszłego życia. Musimy inwestować w system wsparcia, który obejmuje zarówno edukację, jak i profilaktykę – zaznaczyła. Podkreśliła również rolę dorosłych – nauczycieli i rodziców – w kształtowaniu środowiska, które sprzyja rozwojowi emocjonalnemu dzieci i młodzieży. – Powinniśmy się bardziej skoncentrować na profilaktyce, a nie leczeniu i wspieraniu. To, czego brakuje, to rozmowy o tym, jak budować odporność psychiczną dzieci, jak przygotować do dorosłego życia, jak uczyć odpowiedzialności, jak przestać wyręczać dzieci z najbardziej podstawowych rzeczy. Musimy sobie to jasno powiedzieć, iż dużo problemów psychicznych naszych dzieci bierze się z naszych błędów – podsumowała profesor.

– Wsparcie samorządu pokazuje, iż nie jesteśmy sami w naszych działaniach, mamy sprzymierzeńców w walce o lepszą przyszłość dzieci i młodzieży – zaznaczała dziekan Wydziału Ekonomicznego w Opolu Uniwersytetu WSB Merito Katarzyna Mizera. – Dzisiaj mamy dzień wykładowy, jutro dzień warsztatowy. Bardzo się cieszmy, iż będziemy mogli udzielić wsparcia w zakresie wiedzy, umiejętności i warsztatu osobom, które faktycznie stykają się jako pierwsi z dziećmi i młodzieżą w środowisku rodzinnym, szkolnym i we wszystkich sytuacjach, które wymagają wsparcia – dodała.

Urząd marszałkowski dofinansował organizację wydarzenia kwotą dwudziestu pięciu tysięcy złotych, a marszałek Szymon Ogłaza objął je honorowym patronatem. – Samorząd województwa od samego początku wspiera działania na rzecz ochrony oraz promocji zdrowia psychicznego, w tym organizację Opolskiego Forum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży – zapewnia marszałek. – Dla nas szczególnie ważne jest to, iż to wydarzenie ma na celu nie tylko prezentację problematyki związanej z naszym zdrowie psychicznym, ale przede wszystkim jest forum wymiany doświadczeń teoretyków i praktyków. To niezwykle ważne, by jak najszerzej współpracować dla wsparcia dobrostanu psychicznego mieszkańców naszego województwa. Szczególnie istotne jest to w chwilach trudnych, jak choćby tegoroczna powódź i związane z nią przeżycia tych, których dotknęła.
To wszystko sprawia, iż chętnie objąłem patronat honorowy nad tym wydarzeniem i wsparliśmy je finansowo z budżetu województwa. Mam nadzieję, iż forum przyczyni się do tworzenia dobrego klimatu, sprzyjającego realizacji dobrych praktyk w sferze wspierania zdrowia psychicznego naszych mieszkańców.

Fot. UMWO

Idź do oryginalnego materiału