Przypomniał drastyczne zdjęcie. Dziś szokuje jeszcze bardziej, nie bez powodu

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: W 2021 roku w Polsce ponad 2 razy więcej osób popełniło samobójstwo, niż zginęło w wypadkach drogowych. fot. Frabcisco Gonzalez/unsplash/Facebook @Kawecki Maciej


Prezes Instytutu Lema dr Maciej Kawecki opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie z sali operacyjnej, w której ratowane było dziecko po próbie samobójczej. Zdjęcie nie jest nowe, fotografię umieścił niespełna dwa lata temu w sieci Dr Tomasz Rawo. Drastyczne zdjęcie przypomina, iż od tego czasu absolutnie nic się nie zmieniło.


W Polsce wciąż ginie więcej osób w wyniku samobójstwa niż w wypadkach samochodowych. Próby samobójcze coraz częściej podejmują także dzieci.

Na oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży sytuacja jest dramatyczna.

Obnaża to dramatyczny stan polskiej psychiatrii.


Dr Tomasz Rawo w lutym ubiegłego roku w pełnym emocji wpisie zrelacjonował walkę o życie dziecka, które rzuciło się pod pociąg. Ortopeda wyliczał cały sztab ludzi, którzy próbowali pomóc. Swój wpis zakończył bardzo smutnym wnioskiem, iż nie byłoby to konieczne, gdyby w naszym kraju adekwatnie funkcjonowała pomoc psychologów i psychiatrów.



Choć minęły od tego momentu prawie dwa lata, to fotografia i jej opis przez cały czas szokują. A choćby wstrząsają jeszcze bardziej, bo statystyki nie pozostawiają złudzeń: jest coraz gorzej. Chirurdzy leczą ciało, próbują utrzymać organizm przy życiu, ale co z rozpaczą, która pcha do próby samobójczej?

Statystki przerażają


Z danych Komendy Głównej Policji wynika, iż w 2021 roku podjęto 13 798 prób samobójczych, aż 5 201 z nich zakończyło się śmiercią. Te statystyki to nie tylko dorośli. W ubiegłym roku 1 496 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia podjęło próbę samobójczą, aż 127 z nich zakończyło się śmiercią. Dla porównania w tym czasie wypadkach drogowych w Polsce zginęło 2 245 osób.


Choć liczba popełnionych samobójstw w Polsce od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie, to liczba podejmowanych prób rośnie. Najbardziej zatrważające są dane dotyczące dzieci. W stosunku do 2020 roku w ubiegłym roku odnotowano o 77 proc. więcej prób samobójczych oraz o 19 proc. więcej śmierci samobójczych wśród osób poniżej 18. roku życia.

Jak uzyskać pomoc, skoro jej nie ma?


Na profilu Instytutu Psychologii i Rozwoju pojawiły się zdjęcia karteczek zawierających notatki z wypowiedziami pacjentów, w tym dzieci. Szeroko udostępniany w mediach społecznościowych wpis to kolejny głos dotyczący kondycji psychicznej polskich dzieci.


Kawecki w swoim wpisie przypomina to, co już dwa lata temu zauważył dr Rawo: "Kilka godzin pracy zespołów pogotowia, SOR, anestezjologii, chirurgii i ortopedii, oraz radiologii i laboratorium, lekarze, pielęgniarki, instrumentariuszki, ratownicy, technicy elektroradiolodzy, diagności laboratoryjni, salowe, pracownicy stacji krwiodawstwa" - pisze Kawecki i dodaje "Nikt nam nie powie, iż to się opłaca bardziej, niż sprawny system opieki psychiatrycznej".


Ale zauważa także, gdzie częściowo leży problem: "To jest najstraszniejsza strona cyfryzacji. W Internecie dzieci są miażdżone, gniecione jak plastelina i sobie z tym nie radzą. I same sobie nie poradzą" - zauważa prawnik.


"My im ten świat stworzyliśmy. To pomóżmy im sobie z nim radzić" - podsumował Kawecki.

Idź do oryginalnego materiału