Przyczyny, objawy i leczenie choroby Buergera

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Choroba Buergera


Choroba Buergera, zwanąa także zarostowym zapaleniem zakrzepowo-naczyniowym, występuje dość rzadko. Powoduje stany zapalne w niektórych naczyniach krwionośnych, takich jak tętnice oraz żyły średniego i małego kalibru. Dlatego ważne jest, aby poznać przyczyny i możliwe metody leczenia tej patologii.

W zdecydowanej większości przypadków osoby cierpiące na tę chorobę to palacze. I chociaż nie wiemy zbyt wiele o jej bezpośredniej przyczynie, występuje częściej na niektórych obszarach geograficznych. Na przykład częściej występuje w krajach basenu Morza Śródziemnego i Azji Południowo-Wschodniej.

Problem w tym, iż choroba Buergera może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jedną z nich jest konieczność amputacji kończyny. W dzisiejszym artykule porozmawiamy o przyczynach, objawach i leczeniu choroby Buergera.

Co to jest choroba Buergera?

Choroba Buergera to stan, który atakuje naczynia krwionośne. Nazywa się ją również zarostowym zapaleniem zakrzepowo-naczyniowym. To dlatego, iż powoduje stan zapalny w naczyniach krwionośnych. Z czasem nagromadzone zakrzepy całkowicie je zatykają.

Według badania przeprowadzonego przez Actas Dermo-Sifiliográfiica większość osób z tą chorobą to młodzi mężczyźni, którzy palą. Wydaje się, iż schorzenie jest wynikiem mechanizmu autoimmunologicznego wyzwalanego przez tytoń.

Po zablokowaniu naczyń krwionośnych tkanki przestają otrzymywać natlenioną krew.

Dlatego ten stan uszkadza tkanki i powoduje martwicę. Zwykle choroba Buergera najbardziej dotyka dłonie i stopy. Jednak w miarę postępu choroby może rozprzestrzenić się również na ręce i nogi. Kiedy tkanki obumierają, pacjentowi grozi amputacja kończyny.

Chociaż jest to rzadka choroba, widzieliśmy, iż większość przypadków występuje w krajach śródziemnomorskich lub azjatyckich.

Objawy choroby Buergera

Objawy są wynikiem uszkodzenia naczyń krwionośnych. Ponieważ uszkadza zarówno średnie, jak i małe żyły i tętnice, często najpierw pojawiają się problemy z kończynami.

Specjaliści z Mayo Clinic wyjaśniają, iż jednym z takich objawów jest chromanie. Powoduje ból stóp, dłoni, ramion lub nóg, który pojawia się po pewnym czasie używania kończyn. Na przykład, pacjenci często czują ból, kiedy chodzą. Normalnie uczucie to ustępuje w spoczynku.

Następnie brak dopływu krwi kończy się uszkodzeniem skóry. Ponadto mogą pojawić się owrzodzenia lub obszary martwicze. Mogą również powstawać w wyniku przeziębienia lub stresu, oprócz palenia.

Innym typowym symptomem jest objaw Raynauda. W tym stanie palce u rąk i nóg bledną, ponieważ pewne wyzwalacze przerywają przepływ krwi. Najbardziej powierzchowne żyły będą cierpieć z powodu epizodów zapalenia, które nazywa się powierzchownym zakrzepowym zapaleniem żył.

Tytoń: główna przyczyna choroby

Choroba Buergera, jak już wyjaśniliśmy, ma wyraźny związek z używaniem tytoniu. Może ją powodować palenie tytoniu lub żucie, ale nie znamy dokładnej przyczyny. Wydaje się, iż jest to reakcja układu odpornościowego na sam tytoń.

Zobacz także: Zapalenie naczyń zaburzyło wzrok i słuch Asthona Kutchera

Hiszpańska Akademia Dermatologii i Wenerologii przeprowadziła badanie, które wyjaśnia pewne predyspozycje genetyczne do tego schorzenia. To wyjaśniałoby, dlaczego tylko niewielki procent palaczy zapada na tę chorobę.

Teorię tę potwierdza również fakt, iż obserwujemy wyższą częstość występowania tej choroby w niektórych krajach (Azja i region Morza Śródziemnego). Choroba Buergera występuje częściej u osób z haplotypem HLA-A9.

Czynniki ryzyka

Jak widzieliśmy, najważniejszym czynnikiem ryzyka jest tytoń. I nie trzeba koniecznie go palić. Ponadto, im więcej jesz, tym większe prawdopodobieństwo, iż rozwiniesz tę przypadłość.

Również płeć może odgrywać pewną rolę, ponieważ choroba Buergera jest bardziej powszechna u mężczyzn niż u kobiet. Jednak może to mieć również związek z tym, iż do niedawna mężczyźni palili więcej niż kobiety. Większość przypadków tej choroby obserwujemy u młodych ludzi poniżej 45 roku życia.

Rozpoznanie choroby Buergera

Według badania opublikowanego w Integral Medicine, chorobę Buergera diagnozuje się klinicznie. jeżeli młody pacjent zaczyna odczuwać wyżej wymienione objawy, a jest palaczem bez innych czynników ryzyka, powinien zgłosić się do lekarza.

Ponadto ważne jest, aby wykluczyć inne choroby autoimmunologiczne lub możliwość wystąpienia udaru. Kilka testów może pomóc potwierdzić diagnozę, a badaniem podstawowym jest badanie krwi. Może pomóc wykluczyć inne stany, takie jak twardzina skóry lub skazy krwotoczne.

Kolejnym przydatnym testem jest angiografia. Pozwala sprawdzić stan żył i tętnic, jeżeli uległy uszkodzeniu. Ponadto test Allena pozwala lekarzowi obserwować przepływ krwi tętniczej w dłoni.

Leczenie choroby Buergera

Ponieważ nie znamy dokładnej przyczyny tej choroby, eksperci nie są również w stanie określić idealnego leczenia. Jedyne, co wiemy na pewno, to konieczność rzucenia palenia.

Ponadto lekarz często przepisuje leczenie przeciwzakrzepowe. Na przykład może podać pacjentowi aspirynę, heparynę i acenokumarol. Dwa ostatnie leki zwykle się przepisuje, gdy występuje zakrzepica żylna lub tętnicza.

Pomocne mogą być również leki będące antagonistami wapnia, a niektórzy lekarze mogą zalecić sympatektomię. Ta operacja polega na wyeliminowaniu pewnych nerwów ze współczulnego układu nerwowego, aby uniknąć zwężenia naczyń.

Jeśli jednak choroba przez długi czas wpływała na przepływ krwi pacjenta, i doszło do uszkodzenia tkanek, konieczna będzie amputacja. Lekarz może uznać za konieczne usunięcie pojedynczego palca lub całej ręki lub stopy.

jeżeli choroba ta przez długi czas zaburzała przepływ krwi pacjenta, a tkanki są uszkodzone, konieczna będzie amputacja

Może przeczytasz: Szkodliwość tytoniu – 8 mitów dotyczących palenia

Możliwe komplikacje

Jednym z najpoważniejszych powikłań tej choroby, jest właśnie amputacja. Jest to zwykle konieczne, gdy tkanki w dłoniach lub stopach obumierają i pojawia się gangrena.

Zgorzel występuje, gdy tkanka umiera z powodu braku dopływu krwi lub z powodu ciężkiej infekcji bakteryjnej. Objawy często obejmują czarne lub niebieskawe zabarwienie skóry, nieprzyjemny zapach i utratę czucia.

Amputacja jest konieczna, ponieważ infekcja może rozprzestrzenić się na resztę ciała, jeżeli lekarz nie zainterweniuje. Następnie, w zależności od tego, która część ciała amputowano, okaleczenie wpływa na funkcjonalność i niezależność pacjenta.

Wniosek

Prawda jest taka, iż naukowcy wciąż nie znają dokładnego czynnika wyzwalającego chorobę Buergera. Wiedzą jednak, iż jednym z głównych czynników wyzwalających jest tytoń. Niezależnie od tego, czy palisz, czy żujesz, tytoń jest największym zagrożeniem.

Ponadto tytoń jest szkodliwy dla wielu innych aspektów zdrowia. Może powodować różne nowotwory, takie jak rak płuc lub warg. Dlatego tak ważne jest unikanie palenia lub jak najszybsze rzucenie nałogu.

Zwykle bardzo trudno jest to zrobić, jeżeli palisz tytoń od lat. Jednak dzisiaj istnieje wiele metod i sposobów, które pomogą Ci zrobić ten krok. Na przykład możesz brać leki i korzystać z terapii psychologicznej. Ponadto zawsze możesz poprosić o pomoc swojego lekarza.

Poznaj związek marihuany z tytoniem i zobacz, jak go przełamać
Węzeł konopi i tytoniu jest wspólnym uzależnieniem od obu substancji. Możesz to przełamać środkami farmakologicznymi lub terapią psychologiczną. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału