Przychodzi lekarz do ucznia...

termedia.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Z początkiem nowego roku szkolnego pojawiła się możliwość bezpłatnego zaszczepienia dzieci w wieku od 9 do 14 lat przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) wywołującemu nowotwory między innymi głowy, gardła i szyjki macicy – wystarczy pisemna zgoda rodzica.



Szczepienia przeciw wirusowi HPV trzeba maksymalnie ułatwić – ma w tym pomóc możliwość wykonania ich w szkołach.

1 września rozpoczął się program Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczący bezpłatnych i dobrowolnych szczepień uczniów przeciw wirusowi HPV. Dzięki temu lekarze pojawią się w placówce, by zaszczepić uczniów, a nie odwrotnie.

– Rodzice nie będą musieli tracić czasu, żeby pójść do podstawowej opieki zdrowotnej, aby tam zaszczepić dziecko – poinformowała na początku września minister edukacji Barbara Nowacka.

Akcja szczepień ma być poprzedzona akcją edukacyjną – nauczyciele mogą o tej możliwości poinformować na pierwszym zebraniu.

Jak wziąć udział w programie szczepień przeciw wirusowi HPV?
Placówkę do programu zgłasza jej dyrektor. Szkoła kontaktuje się z lekarzem POZ, by umówić termin lub terminy, gdy specjalista pojawi się w niej, by przeprowadzić kwalifikację do szczepienia, a potem zaszczepić chętnych uczniów. Rodzic musi wyrazić na to pisemną zgodę, ale jeżeli chce, może też towarzyszyć dziecku.

Kto będzie mógł się zaszczepić w szkole przeciw HPV?
Dla uczniów od ukończenia dziewiątego roku życia do ukończenia czternastego roku życia dostępne są dwie szczepionki – dwuwalentna i dziewięciowalentna. Obie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa 16 i 18.

Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego dzieci w wieku od 9 do 14 lat przyjąć mogą obie szczepionki w schemacie dwudawkowym. Odstęp pomiędzy dawkami powinien wynieść wtedy od pięciu do trzynastu miesięcy. W przypadku gdy odstęp będzie krótszy niż pięć miesięcy, konieczne jest przyjęcie także trzeciej dawki. Trzy dawki obowiązują też osoby powyżej 15 lat.

Do końca 2028 r. zaszczepionych przeciwko HPV ma zostać przynajmniej 60 proc. dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania.

Dlaczego warto się zaszczepić przeciw wirusowi HPV?
Szczepionka jest silną bronią przeciw wirusowi brodawczaka HPV. Chroni przed zachorowaniem na raka między innymi szyjki macicy, gardła, jamy ustnej i prącia. Szczególnie zalecana jest dzieciom, zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom w wieku dojrzewania, jeszcze przed inicjacją seksualną. Jednocześnie należy pamiętać o tym, by poddawać się badaniom przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy choćby po przyjęciu szczepionki.

Rak szyjki macicy jest czwartym co do częstości występowania nowotworem złośliwym na świecie. Rocznie wykrywa się go u ponad 520 tys. kobiet. To także drugi najczęstszy nowotwór złośliwy wśród młodych kobiet w wieku od 15 do 44 lat. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w latach 2006–2016 rak szyjki macicy w Polsce był siódmym co do częstości nowotworem złośliwym kobiet (po raku sutka, oskrzela i płuca, skóry, trzonu macicy, jelita grubego oraz jajnika).

Przeczytaj także: „Kłamią i manipulują – także w przypadku HPV”.

Idź do oryginalnego materiału