Przewaga psychologii w inwestowaniu – jak radzić sobie ze stresem?

tygodnikprzeglad.pl 2 miesięcy temu

Błędne zachowania inwestorów na rynku bywają bardzo różne. Jedni wykazują nadmierną pewność siebie, inni nierealistyczny optymizm, a jeszcze inni są zbyt konserwatywni w ocenach. Wszystkie te podejścia mają jedno podłoże – psychologiczne – i mogą wynikać m.in. ze stresu. W końcu wpływ emocji na decyzje tradingowe jest ogromny, o czym mówi psychologia tradingu. Jak radzić sobie w napiętych sytuacjach, by nie popełniać wciąż tych samych błędów?

Oswojenie stresu

Stres nie musi być Twoim wrogiem. Gdy się pojawia, możesz mieć natomiast pewność, iż stoisz w obliczu sytuacji, która wiąże się z nowymi wyzwaniami. Organizm człowieka reaguje wtedy zwykle na dwa atawistyczne sposoby – mobilizuje się do walki lub ucieczki. To także moment, gdy całe ciało jest gotowe do podjęcia działania, stajemy się bardziej czujni, a nasze zmysły są maksymalnie wyostrzone.

Skoro wiesz, iż stres to czynnik, którego nie da się wyeliminować z codzienności tradera – zarządzaj nim, mobilizuj się, uodparniaj na to, co nieprzewidywalne, szukaj alternatyw i inspiracji, nie trudności.

Znajomość głównych błędów

W sytuacjach stresowych sięgamy – często niemal odruchowo – po stare i nieefektywne sposoby postępowania. Wielu inwestorów wykazuje wtedy nadmierną pewność siebie czy hurraoptymizm („szybko się odegram!”). Często stawiają tylko na aktualny trend, korzystają jedynie z informacji, które potwierdzają ich tezę, lub są zbyt sztywni w swoich osądach.

Stąd też tak istotne jest poznanie głównych błędów w inwestowaniu i szybkie wyłapanie stresującego momentu, w którym jesteśmy skłonni popełnić któryś z nich.

Opracowanie własnych strategii tradingu

Obserwacja rynku, wykonywanie analiz, posługiwanie się różnymi źródłami informacji, niepodążanie za tłumem oraz korzystanie z wypracowanych samodzielnie metod tradingu – to tylko kilka sposobów na to, aby handel stał się mniej stresujący. Mając bowiem solidne podstawy do podjęcia decyzji, o wiele rzadziej ulegniemy nieracjonalnym emocjom.

Racjonalne analizowanie każdej decyzji to klucz do opanowania stresu i podejmowania trafnych inwestycji.

Fokus na emocje

Radość, euforia, optymizm, ale również strach, panika lub desperacja to tylko wybrane spośród emocji, które mogą pojawiać się w trakcie przygody z inwestowaniem. Stresujące sytuacje sprawiają, iż o wiele łatwiej ulegamy tym głównym typom odczuć. Mogą odseparowywać nas od racjonalnego myślenia oraz znacznie zaburzać obraz rzeczywistości.

Chcąc handlować, należy nauczyć się odcinać od często zalewających nas emocji, kontrolować swoje zachowanie, a przy tym ćwiczyć się w podejmowaniu decyzji w obliczu różnych stresowych sytuacji i nieprzyjemnych odczuć.

Odpoczynek

Czasem stres jest tak silny, iż nagromadzenie negatywnych emocji nie pozwala podejmować żadnych dalszych decyzji. To może być sygnał, iż czas odpocząć od inwestowania. Takie okresy bez tradingu dają czas na wyciszenie, wspomagają spadek poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, a także wprowadzają organizm w stan odprężenia.

Błędna decyzja? Zrób sobie choćby parę godzin przerwy od monitora, zdrzemnij się, przejdź się po lesie, zjedz coś, przeczytaj książkę. To pozwoli Ci uniknąć natychmiastowej chęci odegrania się – czyli rozwiązania, które zwykle przynosi więcej strat niż pożytku.

Moc kojących myśli

Gdy pojawia się stres, w głowie powstaje wiele negatywnych myśli. W takim przypadku warto zawczasu opanować ten natłok np. poprzez próbę skupienia się na pozytywnych aspektach tradingu. Dobrze jest przypomnieć sobie udane transakcje czy realne zyski, które wygenerowaliśmy.

Stres warto równoważyć pozytywnymi myślami, które oczywiście nie zmienią magicznie naszej sytuacji, ale mogą przestawić nasze postrzeganie rzeczywistości na nieco bardziej optymistyczne tory.

Wsparcie psychologiczne

Wiedza z zakresu psychologii jest w tej chwili bardziej dostępna i coraz chętniej popularyzowana. To dobra wiadomość także dla traderów. Nie ma nic niewłaściwego czy niepokojącego w chęci skorzystania z porady psychologicznej, gdy odczuwamy permanentny stres i borykamy się ze skutkami tego stanu na co dzień.

Wsparcie psychologiczne może okazać się jednym z bardziej wydajnych narzędzi do pracy ze stresem, przemęczeniem czy frustracjami wynikającymi z obecności na rynku.

Psychologia w inwestowaniu – podsumowanie

Chcesz rozpocząć inwestowanie? Jednym z wyzwań będzie oswojenie sytuacji stresowych i wypracowanie umiejętności racjonalnego działania, choćby w trudnych warunkach. Aby to się udało, zawsze warto jest pogłębiać wiedzę na temat inwestycji oraz skorzystać ze wsparcia doświadczonego brokera.

Dołącz do społeczności AvaTrade i zaufaj doświadczeniu teoretyków i praktyków na rynku Forex!

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.

Post Przewaga psychologii w inwestowaniu – jak radzić sobie ze stresem? pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.

Idź do oryginalnego materiału