Przeszczepy twarzy – coraz bliżej standaryzacji

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: 123RF


Na świecie wykonano już ponad 50 przeszczepów twarzy i większość z nich można uznać za sukces. Choć to nadal ogromne wyzwanie dla medycyny, specjaliści pracują już nad standardami, dzięki którym takie zabiegi miałyby być dostępniejsze.



Nowa twarz, nowe oko

Przyczyny rozległych uszkodzeń twarzy bywają różnie – rany wojenne, wypadki zawodowe, ataki zwierząt, wady wrodzone, nowotwory. Przeszczepy całej twarzy lub jej znacznej części – ze skórą, nerwami, mięśniami, a choćby kośćmi – umożliwiają powrót do normalnego funkcjonowania. Pacjent odzyskuje naturalny wygląd i możliwość jedzenia czy rozmawiania bez przeszkód.

46-letni Aaron James, amerykański weteran wojskowy, doznał poważnego urazu nie na służbie, ale pracując przy liniach wysokiego napięcia. Prąd nieodwracalnie zniszczył mu znaczną część twarzy i lewe oko. W ubiegłym roku zespół chirurgów z NYU Langone Health podjął się przeszczepu. Po roku od zabiegu lekarze przedstawili rezultaty.

James ma się bardzo dobrze, oczywiście biorąc pod uwagę okoliczności. Choć na przeszczepione w pionierskiej operacji oko nie widzi, to zachowuje ono adekwatne ciśnienie, krew przepływa w nim prawidłowo, a nerw wzrokowy reaguje na światło. To sukces – podkreślili chirurdzy. Pacjent wrócił też do normalnego życia – może normalnie jeść i rozmawiać, odzyskał węch, nie doświadcza już dziwnych spojrzeń innych ludzi.

– Trzeba zwrócić uwagę na estetyczne rezultaty i jakość życia, jakie ta procedura zapewniła Aaronowi. Odzyskał wiele elementów życia, które stracił po urazie w 2021 roku, a to był właśnie nasz cel – zaznaczył dr Daniel J. Ceradini, główny autor publikacji, która ukazała się na łamach „The Journal of the American Medical Association”.

Oprócz euforii James wyraża dumę z tego, iż mógł wziąć udział w tak niezwykłej – z punktu widzenia postępu medycyny – procedurze. Lekarze i naukowcy także dostrzegli przełom.

– W naszej eksperymentalnej operacji po raz pierwszy pokazaliśmy możliwość przeszczepienia całego oka w połączeniu z transplantacją twarzy – wyjaśniła należąca do zespołu oftalmolog dr Vaidehi S. Dedania.

– Wyniki, jakie obserwujemy w związku z tą operacją, są niezwykłe i mogą otworzyć drogę do nowych klinicznych procedur oraz zainspirować naukowców do prowadzenia badań nad skomplikowanymi przeszczepami obejmującymi narządy zmysłu – dodała.

Prof. Siemionow: Wciąż poszukiwana jest terapia, która jednorazowo zapobiegnie odrzuceniu przeszczepu– Wyzwaniem w transplantologii przez cały czas pozostaje opracowanie takiej terapii i leku, który można podać jednorazowo, by przeszczep nie został odrzucony. w tej chwili pacjenci po przeszczepach muszą przyjmować leki immunosupresyjne do końca życia – powiedziała pracująca w USA chirurg i transplantolog prof. Maria Siemionow.
Idź do oryginalnego materiału