Przełomowy eksperyment w transplantologii

everethnews.pl 1 rok temu

Zespół z University of Southern California, Los Angeles, przeprowadził przełomową transplantację. Zabieg polegał na przeszczepie pęcherza moczowego pacjentowi, u którego nastąpiła śmierć mózgu.

Niesamowita operacja

Na łamach czasopismach „The Journal of Urology” dr Inderbir S. Gill poinformował o niesamowitej operacji, której dokonał wraz z zespołem.

– Donosimy o pierwszym badaniu, w którym przeprowadzono auto-transplantację pęcherza moczowego u ludzi z bijącym sercem, w stanie śmierci mózgowej. To konieczny krok przygotowawczy w kierunku przeszczepów pęcherza moczowego u żywych pacjentów – informuje dr Inderbir S. Gill, autor publikacji.

Naukowcy przypominają, iż przeszczepy są jedną z najczęściej wykorzystywanych metod leczenia w przypadku różnego rodzaju niewydolności narządów. Dotychczas nie wykonano żadnego przeszczepu ludzkiego pęcherza moczowego. Brak takich zabiegów wynika z trudności dostania się do ukrytych części miednicy oraz złożonej anatomii naczyń krwionośnych w tym obszarze. Osoby z chorobą pęcherza moczowego mogą zostać poddane operacji usunięcia pęcherza. Następnie przeprowadza się kolejną operację w celu przywrócenia funkcji układu moczowego, zwykle z wykorzystaniem odcinka jelit pacjenta.

Chociaż tego typu operacje rekonstrukcyjne charakteryzują się dużą skutecznością, niosą ze sobą znaczne ryzyko powikłań krótko- i długoterminowych.

Kolejne zabiegi

W serii eksperymentów naukowcy przeprowadzili kolejne, coraz bardziej złożone zabiegi. Najpierw dokonali przeszczepów na świniach, a następnie na zmarłych ze sztucznym krążeniem krwi.

Następnie przeprowadzili przeszczepy pięciu martwych pacjentów, których serca wciąż biły. Z każdą próbą czas operacji znacznie się skracał – z 10,5 godziny do niecałych 5 godzin u żywych pacjentów. Cztery z pięciu operacji wykonywanych u pacjentów z bijącym sercem przeprowadzono przy pomocy robotów i trzy zakończyły się sukcesem. W jednym przypadku ciało pacjenta utrzymano przy życiu przez 12 godzin.

Jak informują naukowcy, jeśli uda się udoskonalić tę technikę, stanie się rozwiązaniem, które będzie można stosować w leczeniu chorób pęcherza. Jednak warto zaznaczyć, iż w tej chwili istnieje jednak wiele pytań, na które naukowcy nie odnaleźli odpowiedzi. Przede wszystkim naukowcy zastanawiają się nad tym, jak przeszczepiony organ będzie funkcjonował długoterminowo, a także pojawiają się pytania o konieczność użycia leków immunosupresyjnych.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Idź do oryginalnego materiału