25 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z Malarią. Na całym świecie co dwie minuty jedno dziecko poniżej 5. roku życia umiera na skutek malarii – podaje Światowa Organizacja Zdrowia. To najczęściej występująca na świecie choroba zakaźna, zagrażająca choćby połowie całej światowej populacji. Czy w najbliższych dekadach będziemy świadkami wyeliminowania tego zagrożenia?
Pod koniec 2021 roku, kiedy świat powoli podnosił się po pandemii Covid-19, pierwsza na świecie szczepionka na malarię została zarekomendowana przez WHO. W ramach programu pilotażowego w Ghanie, Kenii oraz Malawi zaszczepionych przynajmniej jedną dawką zostało około 1 400 000 dzieci między 5. a 17. miesiącem życia. Wykazano, iż preparat Mosquirix gwarantuje ochronę na poziomie 39%, ogranicza występowanie ciężkich przypadków, a przy dodatkowej terapii z użyciem znanych leków przeciwmalarycznych pozwala zmniejszyć ilość hospitalizacji i zgonów choćby o 70%. W tym samym czasie nad drugą szczepionką, R21, pracowali naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Udoskonalone rozwiązanie może być podawane aż do 36 miesiąca życia i zapewnia skuteczność na poziomie 77% – jako pierwsze osiągając zakładany przez WHO minimalny próg 75%.
Kraje w Afryce będą ubiegać się o wsparcie w zakupie szczepionek przeciw malarii
W minionym tygodniu Ghana jako pierwszy kraj na świecie zatwierdziła szczepionkę na malarię, opierając się na badaniach prowadzonych nad bezpieczeństwem i skutecznością podczas prowadzonego programu pilotażowego z udziałem prawie 5000 dzieci. Kolejnym krajem deklarującym wykorzystanie szczepionki jest Nigeria. Tylko w tym roku wyprodukowanych ma zostać 20 milionów dawek, a każda z nich będzie kosztować ok. 3 USD. Co najmniej 28 państw w Afryce planuje ubiegać się o wsparcie w zakupie szczepionek.
– Dzieci często wielokrotnie przechorowują malarię, co bardzo obciąża ich organizmy, a w przypadku komplikacji zagraża życiu. Na pewno niezbędna będzie kampania informacyjna wskazująca miejsce i terminy szczepień, ale mamy nadzieję, iż niedługo będą one czymś zupełnie podstawowym – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. Organizacja jest obecna m.in. w Malawii, Tanzanii i Senegalu, docierając do grup potrzebujących pomocy medycznej, w tym najuboższych mieszkańców, codziennie widząc wyzwania jakimi jest regularne kontrolowanie stanu zdrowia i wykonywanie szczepień. Grupami wymagającymi szczególnej uwagi są kobiety w ciąży i dzieci do 5. roku życia, w większym stopniu narażone na infekcje i choroby i ich skomplikowany przebieg.
Przebieg malarii może zagrażać życiu
W kwietniu 2019 roku, w malawijskim Lilongwe, w wiejskim centrum medycznym, pięciomiesięczna Lusitana była pierwszym dzieckiem, które przyjęło szczepionkę przeciw malarii. Dziś czterolatka chodzi do żłobka i uczy się śpiewać. Nigdy nie zachorowała na malarię. Jej mama już zgłosiła młodszą siostrę Lusitany do szczepień widząc, jak dobrze jej organizm zareagował na szczepienie i uodpornił się na chorobę.
Choć na liście państw narażonych na ryzyko występowania malarii znajduje się aż 87 pozycji, ponad połowa śmiertelnych przypadków jest odnotowywana w zaledwie czterech krajach: Nigerii, Demokratycznej Republice Konga, Nigrze i Tanzanii. Choroba może przebiegać w łagodny sposób i być wyleczona stosując leki. Jednak w przypadku dzieci do 5. roku życia, kobiet w ciąży i osób zakażonych innymi wirusami przebieg może być zagrażający życiu. Postępujące zmiany klimatu mogą doprowadzić w kolejnych dekadach do rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych przenoszonych przez insekty. Jest to uzależnione od rozszerzania się strefy sprzyjających warunków, szczególnie na obszarach już dotkniętych – w regionach tropikalnych i w gęsto zaludnionych obszarach miejskich w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej i obu Amerykach.
Wesprzyj pomoc Polskiej Misji Medycznej:
- ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc
- przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444
- przekaż 1,5% wpisując KRS 0000162022
- załóż własną zbiórkę na platformie https://misjapomoc.pmm.org.pl/
Źródło: Polska Misja Medyczna (materiał prasowy)