Przełomowa zmiana dla pacjentów z rakiem dróg żółciowych

zdrowie-polakow.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Przełomowa zmiana dla pacjentów z rakiem dróg żółciowych


Ministerstwo Zdrowia zrefunduje nowoczesną immunoterapię. Najnowszy projekt listy refundacyjnej daje szansę grupie pacjentów dotkniętych rzadką chorobą nowotworową układu pokarmowego – od 1 października 2024 r. finansowana będzie immunoterapia w pierwszej linii leczenia dorosłych z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem dróg żółciowych. To długo wyczekiwana zmiana przez pacjentów i onkologów, gdyż umożliwia podjęcie walki z tym źle rokującym nowotworem i przybliżająca Polskę do grona państw zapewniających standard leczenia zgodny ze światowymi zaleceniami.

Rak dróg żółciowych, stanowiący około 1% wszystkich nowotworów, jest rzadką i agresywną chorobą. Wczesne objawy, takie jak utrata apetytu, nudności, osłabienie czy bóle brzucha, często są niespecyficzne i mogą być mylone z innymi schorzeniami. Z tego powodu pacjenci nie zawsze zgłaszają się od razu do lekarza. Gdy pojawiają się bardziej charakterystyczne objawy, takie jak ciemny mocz, jasny stolec czy żółtaczka mechaniczna (często związana ze świądem skóry lub gorączką), choroba zwykle jest już w zaawansowanym stadium.

Leczenie raka dróg żółciowych zależy od zaawansowania choroby. W początkowych stadiach najlepszym podejściem jest chirurgiczne usunięcie guza. Jednak wielu pacjentów diagnozowanych jest dopiero w zaawansowanych stadiach, co znacznie ogranicza możliwość leczenia operacyjnego. Dotychczas chorzy z zaawansowanym rakiem dróg żółciowych byli leczeni wyłącznie klasyczną chemioterapią – przez wiele lat bowiem nie pojawiał się żaden nowy lek, niosący nadzieję na przedłużenie życia. W momencie, kiedy zarejestrowała się skuteczna immunoterapia, pojawiła się też szansa na lepsze leczenie pacjentów.

Poszerzenie listy refundacyjnej o immunoterapię oznacza, iż zarówno pacjenci, jak i ich lekarze będą mieli szerszy dostęp do leczenia zgodnego ze standardami towarzystw naukowych.

– Wprowadzenie immunoterapii na listę refundacyjną dla pacjentów z zaawansowanym rakiem dróg żółciowych to przełom, na który czekaliśmy od miesięcy. Byliśmy pełni nadziei, iż uda się to osiągnąć, zwłaszcza iż jest to jedyny obszar w Polskiej onkologii, w którym do tej pory nie było nowoczesnego leczenia Niezmiernie się cieszymy, iż Ministerstwo Zdrowia usłyszało nasz głos. Udostępnienie immunoterapii daje naszym podopiecznym szansę na lepsze rokowania i poprawę jakości życia – podkreśla Iga Rawicka, prezes Fundacji EuropaColon Polska.

***

O Fundacji EuropaColon Polska
Została powołana w marcu 2017 roku. Jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji, w tym Digestive Cancers Europe. Celem działań Fundacji jest przede wszystkim zwiększenie świadomości ogółu społeczeństwa na temat nowotworów układu pokarmowego, w tym raka dróg żółciowych. Podstawowym celem Fundacji jest promowanie profilaktyki, wczesnego wykrywania i adekwatnego leczenia nowoczesnymi i skutecznymi metodami terapeutycznymi, w celu poprawy jakości życia pacjentów z nowotworami układu pokarmowego oraz pomoc w powrocie do zdrowia.
W grudniu 2023 r. Fundacja zainicjowała kampanię społeczną „Uwaga na drogi żółciowe”, która jest swoistego rodzaju nawigatorem po meandrach związanych z chorobą na różnych jej etapach. Stworzona strona www.zoltedrogi.pl to pierwsze rzetelne miejsce dla pacjentów w Internecie, które w sposób kompleksowy odnosi się do potencjalnych czynników ryzyka, diagnostyki, metod leczenia oraz wsparcia pozafarmakologicznego – dzięki czemu pacjenci mogą poczuć się mniej zagubieni i bezpieczniej w całym procesie diagnostyczno-terapeutycznym.

Foto: freepik.com

Idź do oryginalnego materiału