Przełom w leczeniu cukrzycy

mgr.farm 1 dzień temu

Cukrzyca dotyka ponad 537 milionów ludzi na całym świecie. Szacuje się, iż częstość występowania cukrzycy typu I wzrośnie z 8,4 miliona do 15–17 milionów do 2040 roku. Potrzeba znalezienia skutecznych metod leczenia jest zatem większa, niż kiedykolwiek. To grupa powszechnych chorób endokrynologicznych charakteryzujących się utrzymującym się wysokim poziomem glukozy we krwi. Jest spowodowana albo niewystarczającą produkcją insuliny przez trzustkę albo brakiem reakcji komórek organizmu na działanie insuliny.

  • Czytaj również: Cukrzyca typu 2 – jedynie niecałe 20% pacjentów ma dobrze dobrane leki?

Cukrzyca jest przyczyną około 4,2 miliona zgonów rocznie. Szacuje się, iż 1,5 miliona jest spowodowanych nieleczoną lub źle leczoną cukrzycą [1]. Cukrzyca typu I jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy organizmu atakuje komórki beta w trzustce, uniemożliwiając produkcję insuliny. Choroba ta zwykle występuje od urodzenia lub rozwija się we wczesnym okresie życia. Cukrzyca typu II występuje, gdy organizm staje się oporny na insulinę [2].

Potencjalnie przełomowa terapia komórkowa

Na horyzoncie pojawiła się nowa metoda leczenia, która być może zrewolucjonizuje codzienne życie pacjentów z cukrzycą. Sana Biotechnology jest pionierem rewolucyjnego podejścia do przeszczepu komórek wysp trzustkowych w przypadku cukrzycy typu I, które omija potrzebę immunosupresji. Ich innowacyjna technologia hipoimmunologiczna umożliwia przeszczep zmodyfikowanych komórek wysp trzustkowych bez wywoływania odpowiedzi immunologicznej. Odrzucenie przeszczepionych komórek stanowiło poważne wyzwanie w medycynie transplantacyjnej, wymagając dożywotniej immunosupresji u biorców. Podejście Sana Biotechnology, które obejmuje modyfikacje genów w celu stworzenia komórek, które unikają zarówno allogenicznego, jak i autoimmunologicznego wykrycia, może fundamentalnie zmienić obraz leczenia cukrzycy. Badanie to stanowi pierwszy przypadek udanego przeszczepu komórek wysp trzustkowych pochodzących od dawcy u osoby w pełni kompetentnej immunologicznie bez konieczności terapii immunosupresyjnej.

Po raz pierwszy od 30 lat ta osoba samodzielnie produkuje insulinę. Naszym celem jest przeprowadzenie działań na skalę, która umożliwi globalną transformację tej choroby – powiedział Steve Harr, prezes i dyrektor generalny firmy Sana Biotechnology.

  • Czytaj również: Komórki macierzyste pomogą leczyć cukrzycę typu I?

W badaniu tym wykorzystano komórki pochodzące od zmarłych. Następnym krokiem jest wykorzystanie genetycznie zmodyfikowanych pluripotentnych komórek macierzystych. Istnieje praktycznie nieograniczona podaż komórek macierzystych, które można by skalować na potrzeby takiego leczenia dostępnego komercyjnie.

W innym badaniu prowadzonym w Bayer’s CoLab w Szanghaju wykazano, iż możliwe jest wykorzystanie własnych komórek pacjenta w leczeniu cukrzycy. Zespół profesora HongKui Deng z Uniwersytetu Pekińskiego chemicznie przeprogramował komórki 25-letniego pacjenta w komórki wysp trzustkowych. W ciągu dwóch tygodni po przeszczepie wymagana dzienna dawka insuliny pacjenta zaczęła się zmniejszać, a pacjent osiągnął całkowitą niezależność od insuliny w dniu 75. Po roku obserwacji pacjent przez cały czas nie potrzebował insuliny i nie miał żadnych nieprawidłowości po przeszczepie.

Rola sztucznej inteligencji

Oprócz postępów farmakologicznych jesteśmy również świadkami rewolucji technologicznej w leczeniu cukrzycy poprzez integrację sztucznej inteligencji (AI). Nowe badanie kliniczne na University of Virginia skupia się na systemie dostarczania insuliny opartego na AI. Obecne systemy dostarczania insuliny wymagają od użytkownika wprowadzania danych w celu dostosowania dawek insuliny. To proces obarczonym potencjalnymi błędami, szczególnie w przypadku dzieci. Zaktualizowany system oprogramowania, znany jako Bolus Priming System with Reinforcement Learning (BPS_RL), ma na celu zautomatyzowanie dawkowania na podstawie historii glikemii i wykrywania posiłków. Eliminując potrzebę interwencji pacjenta, technologia ta obiecuje poprawę kontroli poziomu glukozy we krwi. Szczególnie podczas posiłków i w nocy, poprawiając tym samym jakość życia.

Zbieżność tych przełomowych wysiłków badawczych i innowacji technologicznych oznacza najważniejszy moment w walce z cukrzycą, a wizja świata, w którym cukrzyca nie jest już chorobą zmieniającą życie, staje się coraz bardziej osiągalna.


Literatura:

  1. „Diabetes”. World Health Organization. Archived from the original on 29 January 2023. Retrieved 29 January 2023.
  2. „Type 1 vs Type 2 Diabetes | UVA Health”. uvahealth.com. Retrieved 2025-01-27.

Artykuł na podstawie:


©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału