Przegroda macicy a powikłania ciąży

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Przegroda lub przegroda macicy: powikłania ciąży


Przegroda macicy występuje, gdy narząd ten jest podzielony na dwie części przez błonę łącznotkankową. Wada ma charakter wrodzony i można ją skorygować tylko chirurgicznie.

Wrodzone wady macicy występują u około 4% kobiet. Przegroda macicy stanowi od 30% do 90% takich nieprawidłowości. W tym kontekście można powiedzieć, iż jest to bardzo powszechny problem.

Jednak jego obecność może prowadzić do powikłań podczas ciąży. W szczególności niesie ze sobą ryzyko poronienia wynoszące od 25% do 47%. Oczywiście powoduje też inne komplikacje. Przyjrzymy się im w poniższym artykule.

Co to jest przegroda macicy?

Przegroda macicy to wrodzona wada rozwojowa, w której występuje błona biegnąca przez cały narząd, dzieląc go na dwie części. Błona ta – zwana przegrodą – biegnie od górnej części macicy i może sięgać szyjki macicy, a choćby pochwy.

W normalnych warunkach macica jest narządem wydrążonym w kształcie odwróconej gruszki. jeżeli posiada przegrodę, ma nie jedną, ale dwie wnęki. Wiele kobiet może mieć tę nieprawidłowość, nie wiedząc o tym, choćby po ciąży i porodzie. Zwykle do jej wykryci dochodzi tylko wtedy, gdy powoduje problemy, zwłaszcza nawracające poronienia.

Przegroda macicy może wystąpić w jednym z trzech typów:

  • Częściowo przedzielenie. Dzieje się tak, gdy przegroda nie dociera do szyjki macicy.
  • Całkowita przegroda macicy. jeżeli przegroda dochodzi do szyjki macicy.
  • Przegroda macicy i pochwy. Odpowiada przypadkom, w których przegroda sięga aż do pochwy.
Przegroda macicy to wrodzona wada rozwojowa, która może prowadzić do powikłań podczas ciąży.

Objawy

Większość kobiet z przegrodą macicy nie ma żadnych objawów. Jak wspomniano powyżej, ta nieprawidłowość jest najczęściej wykrywana dopiero po przeprowadzeniu badania w celu zidentyfikowania przyczyny nawracających poronień.

Bardzo rzadko diagnozuje się ją przed okresem dojrzewania. W każdym razie możliwe jest, iż po tym okresie może wystąpić miesiączka bardziej bolesna niż zwykle. Jednak bardzo często kobieta pomniejsza znaczenie bólu lub przypisuje się go innym przyczynom.

Możliwe jest również odczuwanie bólu miednicy przed lub po menstruacji. Ponadto użycie tamponu może nie wystarczyć, aby zapobiec wyciekowi krwi menstruacyjnej.

Objawy te są zwykle łagodne i dlatego często pozostają niezauważone.

Przyczyny

Przegroda macicy to anomalia genetyczna, a eksperci wciąż nie wiedzą, co ją powoduje. Hipotezy sugerują, iż zachodzi podczas rozwoju embrionalnego. Istnieją dwa przewody, zwane „przewodami Mullera”, które w normalnych warunkach łączą się, tworząc macicę.

Zwykle jajowody tworzą się jako pierwsze wraz z macicą. Po tym procesie pozostaje błona lub przegroda, która jest ponownie wchłaniana przez organizm. jeżeli tak się nie stanie, tkanka pozostaje w macicy i tworzą się dwie jamy.

Możesz być zainteresowana: Odpowiedź nerwu błędnego w ciąży: co to jest i jak temu zapobiegać?

Przegroda macicy i jej wpływ na ciążę

Przegroda macicy niekoniecznie jest problemem. Nie zawsze powoduje komplikacje zdrowotne, ani nie zawsze uniemożliwia normalną ciążę lub poród. Mimo to w niektórych przypadkach stanowi czynnik ryzyka.

Chociaż nie wpływa na życie seksualne ani na płodność, faktem jest, iż ten typ macicy zwiększa ryzyko poronienia, zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży. Może również generować trudności, takie jak:

  • Pozycja płodu. Kiedy macica ma przegrodę, jest bardziej prawdopodobne, iż dziecko będzie w nieprawidłowej podczas porodu. Dzieje się tak, ponieważ ma mniej miejsca na obrócenie się głową w dół.
  • Cesarskie cięcie. Ze względu na nieprawidłowe ułożenie płodu istnieje większe prawdopodobieństwo cesarskiego cięcia.
  • Poród przedwczesny. Istnieje większe ryzyko porodu przed 37 tygodniem ciąży, ze wszystkim, co to oznacza.
  • Niska waga po urodzeniu.
  • Stwierdzono, iż kobiety z przegrodą macicy są bardziej narażone na rozwój endometriozy.

Diagnoza

Ponieważ przegroda macicy zwykle nie powoduje objawów, bardzo często pozostaje niezdiagnozowana. Czasami jest wykrywana podczas rutynowego badania, ale w większości przypadków lekarz diagnozuje ją dopiero po kilku poronieniach.

Zwykle najpierw przeprowadza badanie miednicy. Ale jeżeli nie jest to przypadek przegrody macicy i pochwy, takie badanie kliniczne nie pozwala na postawienie diagnozy. Najlepszym sposobem na jej identyfikację są badania obrazowe, takie jak:

  • USG
  • Rezonans magnetyczny
  • Histeroskopia

Badania te umożliwiają określenie długości i grubości przegrody. Podczas diagnozy należy wykluczyć inne podobne stany, takie jak macica dwurożna, w której nie ma tradycyjnego kształtu odwróconej gruszki, ale serca, ale bez przegrody.

Leczenie

Ten stan wymaga leczenia tylko wtedy, gdy powoduje problemy, takie jak nawracające poronienia lub nadmierny ból. Wiele kobiet z tą anomalią przechodzi normalne ciąże i porody, w sposób naturalny lub zgodnie z zaleceniami lekarza.

Leczenie tej wady rozwojowej wymaga operacji. Nie zaleca się jej dla nastolatek, kobiet bezobjawowych lub tych, które nie chcą mieć dzieci. Zwykła procedura nosi nazwę „metroplastyki histeroskopowej” i polega na usunięciu przegrody.

Jest to operacja ambulatoryjna, w której do macicy wprowadza się urządzenie przez szyjkę, które następnie wycina tkankę. Zajmuje to od 30 do 60 minut. Zwykle jest to bezpieczna procedura. Jednak w rzadkich przypadkach wiąże się z ryzykiem, takim jak:

  • Reakcja na znieczulenie
  • Infekcja
  • Nieprawidłowe krwawienie
  • Uszkodzenie szyjki macicy
  • Uszkodzenie macicy
Po ustaleniu rozpoznania macicy z przegrodą lekarz może zalecić operację, aby ją skorygować.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Dlaczego zdarzają się fałszywie negatywne i fałszywie pozytywne testy ciążowe?

Zalecenia końcowe

Większość kobiet, które przechodzą operację w celu skorygowania przegrody macicy, może normalnie zajść w ciążę i ją donosić. Wskaźnik sukcesu szacuje się na 53,5%. Powikłania pooperacyjne występują bardzo rzadko.

Jeśli kobieta w ciąży ma taką przypadłość, powinna stosować się do wszystkich zaleceń fachowców. Powinna natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeżeli zauważy krwawienie z pochwy, skurcze miednicy, skurcze lub pęknięcie błon płodowych.

Atonia macicy: dlaczego występuje i jak ją leczyć
Atonia macicy to stan, w którym macica nie kurczy się po porodzie. Powoduje silny krwotok. Zobaczmy czym grozi ten stan. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału