Dietetycy często apelują do swoich pacjentów o włączenie ryb na stałe do swojego jadłospisu (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego zaleca, aby jeść je dwa razy w tygodniu).
Na pewno nieraz słyszałeś, iż można przygotować z nich smaczne, niskokaloryczne i pożywne posiłki, które dostarczą organizmowi licznych witamin, kwasów tłuszczowych omega-3 i wartościowego białka. Musisz jednak mieć świadomość, iż nie dotyczy to każdego gatunku ryb. Zajadanie się niektórymi może przynieść więcej szkód aniżeli korzyści.
Może cię zainteresować: Ma więcej witaminy C niż cytryna. Jesienią dodawaj do herbaty, a wzmocnisz odporność
Ta ryba jest gorsza choćby od pangi. Może zaszkodzić twojemu zdrowiu
Jeśli cenisz swoje zdrowie, podczas zakupów w sklepie rybnym unikać powinieneś nie tylko owianej złą sławą pangi, ale również... tilapii. Dietetycy nie mają wątpliwości co do tego, iż ten gatunek może być choćby gorszym wyborem mimo niskiej kaloryczności (około 128 kcal w 100 g). To ze względu na warunki, w jakich zwykle jest hodowany.
Mimo dużej popularności (2 miejsce wśród ryb hodowlanych na świecie) tilapie nie są polecane do spożycia. Dotyczy to zwłaszcza ryb sprowadzanych z hodowli poza Unią Europejską, które nie spełniają standardów: z Egiptu, Tajlandii, Indonezji czy Filipin.
Tilapie z takich regionów żyją zwykle w skrajnie złych warunkach. Pływają w wodzie zanieczyszczonej ołowiem i rtęcią, są także karmione paszą niskiej jakości, do której dodaje się antybiotyki i hormony, mające na celu przyspieszenie ich wzrostu.
Czytaj również: Gdzie wyrzucasz skorupki jajek? Większość osób popełnia błąd
Na co zwrócić uwagę przy zakupie tilapii? Nie zawsze musi być złą opcją
Na szczęście nie wszystkie tilapie są toksyczne, więc z gatunku nie trzeba całkowicie rezygnować. Te z Europy hodowane w ekologicznych warunkach mogą być naprawdę dobre i wartościowe. Nie musisz obawiać się ryb ze świeżych polskich hodowli (zrównoważonych, z zamkniętym obiegiem wody filtrowanej, karmionych zdrową paszą).
Tilapie, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł, mogą być dobrym wyborem dla osób na diecie czy z delikatnym żołądkiem (są chude i lekkostrawne), zawierają dużo fosforu, selenu i nie są bardzo ościste.
Zobacz też:
W tych miejscach nie zbieraj grzybów. GIS ostrzega przed zatruciem
Gdzie wyrzucać spady owoców? Kontener czy kompostownik?
Są smaczne i zdrowe, ale wielu grzybiarzy je omija. To błąd