Nie od dziś wiadomo, iż protezy to rozwiązania, które nie tylko poprawiają estetykę uśmiechu, ale i przywracają funkcjonalność zgryzu. Jednak nie zawsze bezpośrednio po ekstrakcji zęba czy zębów możliwe jest zastosowanie stałych uzupełnień protetycznych. Wówczas z pomocą przychodzą tak zwane protezy tymczasowe. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu rozwiązaniu protetycznemu.
Czym są protezy tymczasowe i kiedy się je stosuje
Protezy tymczasowe, znane również jako protezy natychmiastowe, to protezy zębowe, które zakładane są bezpośrednio po ekstrakcji, czyli usunięciu jednego lub wielu zębów. Ich zadaniem jest zastąpienie brakujących zębów w trakcie oczekiwania na wykonanie stałych uzupełnień protetycznych, takich jak mosty, implanty, czy protezy stałe. Najczęściej wykonane są z akrylu i podobnie jak protezy stałe, imitują wygląd zębów pacjenta. Jest to więc przejściowe rozwiązanie, stosowane w procesie leczenia protetycznego.
Sztuczna szczęka to niejedyne rozwiązanie przy brakach w uzębieniu
Sztuczna szczęka to ostateczność, której możesz uniknąć. Nie jest to też jedyny sposób na uzupełnienie brakujących zębów. Jakie są inne?
Protezy tymczasowe stosuje się:
- w celu ochrony dziąseł i tkanki kostnej po usunięciu zęba lub zębów,
- kiedy istnieje konieczność natychmiastowego uzupełnienia braków i przywrócenia funkcjonalności zgryzu,
- w trakcie oczekiwania na przygotowanie stałego uzupełnienia protetycznego,
- podczas leczenia implantologicznego, aby zabezpieczyć miejsce przyszłego implantu.
Wady i zalety protez natychmiastowych
Niewątpliwą zaletą protez tymczasowych jest ich walor estetyczny oraz funkcjonalny. Ponieważ imitują one naturalne zęby, pozwalają natychmiastowo poprawić wygląd uśmiechu. Z kolei technika wykonania protez tymczasowych zasadniczo nie różni się od tej, jaką stosuje się w przypadku protez stałych. Podobnie jak inne rodzaje protez, także te natychmiastowe są dopasowywane indywidualnie. To zaś pozytywnie wpływa na funkcjonowanie szczęki i całej jamy ustnej w trakcji zwykłych, codziennych czynności, jak jedzenie i mówienie.
Protezy tymczasowe wspomagają również proces gojenia się rany po usunięciu zębów. Ich zastosowanie, zapobiega wypłukaniu skrzepu, a także dostawaniu się zanieczyszczeń do miejsca ekstrakcji. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia komplikacji pozabiegowych. Ponadto chronią również tkankę kostną oraz zapobiegają wadom zgryzu. Nie dopuszczają bowiem do przemieszczania się zębów sąsiednich.
Jeśli chodzi o wady, to obejmują one przede wszystkim proces tworzenia i dopasowywania protezy natychmiastowej. Może to bowiem wymagać kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym, jeszcze przed planowanym zabiegiem ekstrakcji, a także po nim. Proces gojenia się dziąseł, a co za tym idzie zmian w ich strukturze, może powodować konieczność skorygowania protezy i ponownego jej dopasowania. Oczywiście zastosowanie protez tymczasowych wiąże się ze zwiększeniem kosztów samego leczenia stomatologicznego, co także może być uznane za ich minus.
Do wad można również zaliczyć wspomnianą już wcześniej mniejszą trwałość w stosunku do tradycyjnych protez. Jest to jednak ich cecha, wynikająca z przeznaczenia i zaleceń do stosowania.
Jak długo można nosić protezy tymczasowe i jak o nie dbać
Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj protez jest rozwiązaniem protetycznym przeznaczonym do użytku tymczasowego i jest oczywiście mniej trwały od stałych rozwiązań protetycznych. Mają one bowiem jedynie zastąpić utracone zęby i przywrócić pacjentowi komfort życia do momentu, aż nie będzie możliwe zastosowanie uzupełnienia protetycznego stałego. Może to potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Zatem dokładny czas noszenia protezy tymczasowej uzależniony jest od indywidualnego planu leczenia protetycznego lub implantologicznego.
Ponieważ protezy tymczasowe praktycznie nie różnią się swoją budową od protez stałych, również ich higiena nie odbiega od tej, stosowanej w przypadku innych protez. Protezę należy myć dwa razy dziennie, przy użyciu przeznaczonej do tego celu szczoteczki oraz specjalnych środków czyszczących. Po każdym posiłku natomiast warto usuwać resztki pokarmów, zapobiegając tym samym ich zaleganiu. Pamiętaj również o tym, aby po umyciu dobrze ją wypłukać, zanim ponownie włożysz ją do jamy ustnej. Równie istotne jest, aby zabezpieczać protezę tymczasową przed uszkodzeniami. jeżeli więc jej nie nosisz, trzymaj ją w bezpiecznym miejscu, najlepiej w przeznaczonym do tego celu pojemniku.
Jak widzisz, protezy tymczasowe mogą być doskonałym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują szybkiego i estetycznego uzupełnienia brakujących zębów w czasie leczenia protetycznego lub implantologicznego. Pamiętaj jednak, iż są jedynie etapem przejściowym, dlatego stosuj się do zaleceń swojego stomatologa i protetyka.