Lincolnshire – hrabstwo we wschodniej Anglii, w regionie East Midlands – znajduje się w gronie obszarów o najgorszym dostępie do świadczeń stomatologicznych w ramach NHS. Władze tamtejszego uniwersytetu postanowiły temu zaradzić i postarały się o 1,5 mln funtów dotacji, dzięki którym uczelnia uruchomi nowe programy edukacyjne dla osób, które chciałyby kształcić się w zakresie higieny i terapii stomatologicznej. Dzięki temu mieszkańcy regionu będą mogli zdobyć kwalifikacje bez konieczności wyjazdu w inne regiony kraju, skąd często nie wracają.
Uniwersytet w Lincoln otrzymał 1,5 mln funtów z brytyjskiego rządowego programu „UK Shared Prosperity Fund” na uruchomienie nowych programów edukacyjnych w zakresie higieny i terapii stomatologicznej. Celem jest umożliwienie mieszkańcom regionu zdobycia kwalifikacji bez konieczności wyjazdu poza Lincolnshire.
Nowe kierunki kształcenia i nowoczesna infrastruktura
W ramach Lincolnshire Institute of Dental and Oral Health (LIDOH) powstanie nowy kierunek licencjacki z higieny i terapii stomatologicznej oraz kurs przygotowawczy dla asystentek stomatologicznych i innych pracowników ochrony zdrowia, którzy chcą zdobyć nowe kwalifikacje lub przekwalifikować się w kierunku pracy w sektorze stomatologicznym.
Środki zostaną także przeznaczone na modernizację i rozbudowę istniejącej infrastruktury uniwersyteckiej – powstaną dedykowane sale do nauki klinicznej wyposażone w najnowocześniejsze technologie cyfrowe i symulacyjne.
Odpowiedź na kryzys stomatologiczny w regionie
Lincolnshire znajduje się w tej chwili w gronie regionów o najgorszym dostępie do świadczeń stomatologicznych w ramach NHS. Taki stan rzeczy ma poważne konsekwencje nie tylko dla zdrowia jamy ustnej, ale również zdrowia ogólnego i psychicznego mieszkańców. Nowy instytut ma na celu stworzenie trwałych podstaw do kształcenia lokalnej kadry, która odpowie na potrzeby społeczności dotkniętych deficytem usług stomatologicznych.
Projekt LIDOH opiera się na wcześniejszych sukcesach Uniwersytetu w zakresie edukacji kadr medycznych. Już jakiś czas temu utworzono tam Lincoln Medical School – instytut kształcący lekarzy. Jego absolwenci po studiach w zdecydowanej większości pozostali w regionie i pracują już w lokalnych szpitalach NHS. Z kolei Lincoln Institute for Rural and Coastal Health prowadzi badania nad zdrowiem mieszkańców obszarów wiejskich.
– Wspólnie z naszymi partnerami skutecznie odpowiadamy na lokalne potrzeby, wypełniając luki kompetencyjne, wspierając rozwój i poprawiając jakość usług oraz możliwości edukacyjne dla mieszkańców – powiedział prof. Neal Juster, rektor Uniwersytetu w Lincoln. – Naszym celem jako uczelni jest zmienianie życia lokalnych wspólnot. LIDOH to pierwszy, najważniejszy krok na drodze do utworzenia w regionie pełnoprawnego wydziału stomatologii – dodał.
Poparcie lokalnych władz i NHS
Lincolnshire Institute of Dental and Oral Health rozpocznie działalności w 2026 r. Początkowo będzie się tam kształcić 30 studentów rocznie na kierunku higiena i terapia stomatologiczna. Oferowane będą także kursy dla obecnych pracowników ochrony zdrowia jamy ustnej – co pozwoli zatrzymać specjalistów w regionie.
– To dobra wiadomość dla mieszkańców – robimy krok w stronę odbudowy systemu stomatologii w Lincolnshire i kształcenia własnych kadr. W perspektywie długoterminowej liczymy na utworzenie pełnego wydziału stomatologii – powiedziała Andrea Jenkyns, burmistrzyni Lincolnshire.
– Higiena jamy ustnej ma fundamentalne znaczenie dla zachowania zdrowia dziąseł, a także dla procesu leczenia wszystkich stadiów zapalenia przyzębia. Jest to baza, od której możemy startować z pacjentem w konstruowaniu złożonych planów leczenia. jeżeli pacjent nie jest odpowiednio umotywowany i poinstruowany, jak może zadbać o swoje dziąsła, to skuteczność choćby najbardziej złożonych zabiegów może nie być wystarczająca – mówi prof. dr hab. n. med. Elżbieta Dembowska, specjalistka stomatologii ogólnej, periodontologii i protetyki stomatologicznej, prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.
Źródło: https://news.lincoln.ac.uk