W sobotę, 10 sierpnia br., w Warszawie, pacjenci chorujący na raka prostaty będą mogli skorzystać z bezpłatnych spotkań indywidualnych z onkologiem klinicznym. Akcja organizowana przez Fundację OnkoCafe – Razem Lepiej w ramach kampanii edukacyjnej „ProstaTaHistoria”. Ma na celu pomoc pacjentom w lepszym zrozumieniu choroby i radzeniu sobie z nią.
Fundacja OnkoCafe, która od lat prowadzi kampanię „ProstaTaHistoria”, widząc problem związany z dostępem do opieki onkologicznej dla chorych na raka prostaty, organizuje w całej Polsce spotkania z lekarzem onkologiem. Piąte z dziesięciu spotkań indywidualnych z onkologiem odbędzie się już 10 sierpnia, od 9:00 do 17:00, w Onkomedica, ul. Arkuszowa 73/4, 01-934 Warszawa.
Na indywidualne spotkanie z lek. Pawłem Morawskim można zapisać się telefonicznie pod numerem tel.: 537 888 789, mailowo: [email protected] poprzez formularzW 2021 roku w województwie mazowieckim zdiagnozowano 1 994 raków gruczołu krokowego. 713 pacjentów zmarło.
ProstaTaHistoria – choć niezupełnie
Rak gruczołu krokowego to jeden z najczęściej rozpoznawanych nowotworów wśród mężczyzn. Każdego roku w Polsce diagnozuje się około 22 tysięcy nowych zachorowań. Większość pacjentów z rozrostem gruczołu krokowego lub podejrzeniem raka prostaty jest kierowana do urologa. Podejmuje on decyzje o dalszej diagnostyce i ewentualnym leczeniu. Decyzja dotycząca ścieżki terapeutycznej chorego onkologicznie powinna zapadać podczas konsylium wielospecjalistycznego. W przypadku chorych na raka prostaty w konsylium udział bierze nie tylko urolog, ale także onkolog, radioterapeuta i inni specjaliści. W zależności od sytuacji klinicznej chorego. Podejmowanie decyzji dotyczących chorego na raka prostaty podczas konsylium wielospecjalistycznego powinno być złotym standardem. Zdarza się jeszcze jednak, iż pacjenci mają ograniczony dostęp do lekarza onkologa, szczególnie na początku ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej. Wczesne wykrycie raka gruczołu krokowego pozwala na jego pełne wyleczenie. Jednak rak prostaty przybiera różne oblicza. Jednym z nich jest mCRPC. Co kryje się pod tym skrótem? To przerzutowy oporny na kastrację rak gruczołu krokowego. Kolejne stadium choroby, bardzo trudny przeciwnik zarówno dla chorego, jak i jego najbliższych. To etap, w którym dotychczasowa terapia przestaje być skuteczna, a choroba postępuje szybko, wyniszczając organizm pacjenta. Tym bardziej najważniejsze jest, aby zapewnić pacjentowi jak najlepsze leczenie i podać je jak najwcześniej.
Kolejne spotkania z onkologami odbędą się w wybranych miastach na terenie całej Polski: Gdańsku, Zakopanem, Lublinie, Nowym Targu oraz w Tarnowie.
źródło: medicalpress