Projekt rozporządzenia ws. świadczeń związanych z przeciwdziałaniem skutkom powodzi

termedia.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


10 października do konsultacji społecznych skierowany został projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem skutkom powodzi.



Jak czytamy w OSR, projekt określa sposób i tryb finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej, wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem skutkom powodzi. Stosownie do przepisu art. 40a ust. 4 ustawy świadczenia opieki zdrowotnej, w tym transport sanitarny, wykonywane w związku z przeciwdziałaniem skutkom powodzi, udzielone przez podmioty wykonujące działalność leczniczą oraz przez podmioty prowadzące apteki ogólnodostępne, są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków pochodzących z budżetu państwa w formie dotacji celowej z części, której dysponentem jest minister adekwatny do spraw zdrowia, w szczególności pochodzących z rezerwy celowej przeznaczonej na przeciwdziałanie klęskom żywiołowym i usuwanie ich skutków, na podstawie sprawozdań i rachunków składanych do adekwatnego miejscowo dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Również stosownie do przepisu art. 40q ustawy dysponent Funduszu Medycznego może ze środków tego funduszu przekazać środki w formie dotacji celowej na sfinansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wysokość środków Funduszu Medycznego przeznaczonych na te zadania będzie określona w drodze uchwały przez Radę Ministrów. Narodowy Fundusz Zdrowia przygotowuje sprawozdanie z rozliczonych świadczeń opieki zdrowotnej, zawierające informacje o wysokości środków przekazanych na sfinansowanie tych świadczeń w podziale na oddziały wojewódzkie i przekazuje je ministrowi adekwatnemu do spraw zdrowia wraz z wnioskiem o przekazanie środków finansowych, w terminie do 20 dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni. Minister adekwatny do spraw zdrowia przekazuje Narodowemu Funduszowi Zdrowia środki finansowe w terminie 30 dni od dnia otrzymania sprawozdania.

Projekt rozporządzenia został przekazany w ramach konsultacji publicznych i opiniowania z 3-dniowym terminem zgłaszania uwag. Jak podkreślają jego autorzy, skrócenie terminu konsultacji publicznych i opiniowania projektowanej regulacji jest niezbędne, z uwagi na konieczność jego pilnego wejścia w życie, a także ze względu na szczególny charakter regulacji, jakim jest niezwłoczne określenie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej wykonanych w związku z przeciwdziałaniem skutkom powodzi.


Idź do oryginalnego materiału