Ministerstwo Zdrowia publikuje zmiany w rozporządzeniu w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.
Na mocy rozporządzenia ministra zdrowia z 14 maja 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wprowadzono regulację gwarantującą świadczeniodawcom, których poziom realizacji świadczeń w okresie rozliczeniowym obejmującym 2023 r. był niższy niż zakładany przy ustaleniu ryczałtu systemu zabezpieczenia na ten okres, wypłatę dodatkowych środków finansowych, zapewniających utrzymanie finansowania w ramach ryczałtu, w kolejnym okresie rozliczeniowym, na dotychczasowym poziomie – uzasadnia resort.
Dodatki do ryczałtu systemu zabezpieczenia wypłacone świadczeniodawcom w 2024 r. na podstawie ww. rozporządzenia nie stanowiły jednak części składowej tego ryczałtu, a co za tym idzie, bez odpowiedniej interwencji legislacyjnej, dlatego nie mogłyby one zostać uwzględnione przy ustalaniu wysokości ryczałtu na 2025 r. – czytamy.
Ministerstwo tłumaczy, iż projektowana zmiana, polegająca na dodaniu w nowelizowanym rozporządzeniu § 3c, pozwoli na skorygowanie liczby jednostek rozliczeniowych dotyczących świadczeń finansowanych w formie ryczałtu, ustalonej dla danego świadczeniodawcy na 2024 r., o liczbę jednostek sprawozdawczych odpowiadającą sumie kwot wypłaconych mu w ramach wskazanego wyżej dodatku do ryczałtu. Zdaniem resortu zdrowia takie rozwiązanie pozwoli na utrzymanie poziomu finansowania omawianej grupy świadczeniodawców w kolejnym okresie rozliczeniowym.
Resort – mając na względzie dotychczasową realizację świadczeń finansowanych ryczałtem systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej za okres styczeń–sierpień 2024 r. (w tym poziom rozliczenia dodatkowych środków przyznanych na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 14 maja 2024 r.) oraz fakt, iż w odniesieniu do 151 szpitali systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia pierwotny ryczałt na 2025 r., obliczony zgodnie ze wzorem określonym w § 3 ust. 2 zmienianego rozporządzenia z 22 września 2017 r., może być istotnie zawyżony w stosunku do docelowego, obliczonego zgodnie ze wzorem określonym w § 3 ust. 1 pkt 1 wspomnianego rozporządzenia – zaproponował przepis mający na celu wyłączenie stosowania przepisu projektowanego § 3c ust. 1 do ryczałtu na okres planowania rozpoczynający się od 1 stycznia 2025 r., ustalanego w sposób, o którym mowa w § 3 ust. 2.
Rozporządzenie ministra zdrowia publikujemy poniżej.