Programy lekowe raka prostaty i raka piersi są do poprawy

ntm.pl 6 miesięcy temu

Program lekowy dla raka gruczołu krokowego, bardzo bogaty w opcje terapeutyczne, wymaga rewizji, ponieważ pozwala na wykorzystywanie nowych leków nie tam, gdzie powinny być one wykorzystane. Powinna zostać zapewniona optymalna kolejność ich stosowania – mówi prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii.

Zmiany i priorytety w onkologicznych programach lekowych

Zmiany w onkologii to tworzenie nowych programów lekowych, ale także ulepszanie tych istniejących. Widać tu kilka pilnych potrzeb – powiedział prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej w rozmowie na OLI-onko.

Jednym z priorytetów jest poprawienie programu lekowego B.9 dedykowanego rakowi piersi. Druga bardzo ważna potrzeba dotyczy rewizji programu lekowego dla raka gruczołu krokowego, bardzo bogatego w opcje terapeutyczne. Teraz trzeba zapewnić optymalną kolejność wykorzystywania poszczególnych metod. Program lekowy powinien być zatem skonstruowany tak, aby uwzględniać podanie najbardziej wartościowej terapii we właściwym czasie, we właściwym stadium rozwoju choroby. Na razie program pozwala na wykorzystywanie nowych leków nie tam, gdzie powinny być one wykorzystane – ocenił konsultant krajowy.

-–Jesteśmy też krajem, w którym w wysoce niewystarczającym stopniu stosowane są w raku gruczołu krokowego terapie izotopowe – leki anty-PSMA. Diagnostyka w tym kierunku (PET PSMA) nie wygląda u nas najlepiej, a jest ona bardzo ważna dla ustalenia wskazań do leczenia tak pierwszoliniowego, jak i choroby zaawansowanej – powiedział prof. Krzakowski.

Ważną potrzebą jest ponadto wprowadzenie okołooperacyjnego leczenia systemowego u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca.– dodał.

Ważne zmiany w leczeniu nowotworów

W ubiegłym roku bardzo poszerzył się zakres możliwości leczenia raka jelita grubego i szerzej – nowotworów układu pokarmowego.. Immunoterapię wprowadzono również w pierwszej linii w raku przełyku i w raku żołądka. Bardzo wartościowe są również zupełnie nowe programy lekowe, np. w raku podstawnokomórkowym skóry, w którym wprowadzona została immunoterapia – cemiplimab. Immunoterapia pojawiła się również w potrójnie ujemnym raku piersi. Wprowadzono też zmiany w programie lekowym dla raka nerkowokomórkowego. Nową opcją było też wprowadzenie immunoterapii w raku endometrium i immunterapii pooperacyjnej w raku urotelialnym.

Badania molekularne nie są wystarczająco wykorzystywane

Przyczyną jest w przypadku niektórych testów nieadekwatne finansowanie. Problem z diagnostyką molekularną to także konsekwencja rozproszenia w systemie opieki nad chorymi na nowotwory. Wielu chorych nie ma podejmowanej wielospecjalistycznej decyzji dotyczącej diagnostyki i leczenia. W efekcie diagnostyka genetyczna nie jest wykonywana wtedy, kiedy powinna. Leki ukierunkowane molekularnie i immunoterapia są coraz częściej stosowane w ramach pierwotnego, radykalnego leczenia np. w skojarzeniu z leczeniem chirurgicznym. Dlatego wykonywanie badań molekularnych na bardzo wczesnym etapie ma dziś podstawowe znaczenie.

– O tym, iż z badaniami molekularnymi mamy kłopot, świadczy stopień wykorzystania zakontraktowanych programów lekowych, który nie jest 100-procentowy – dodał prof. Krzakowski.

źródło: Rynek Zdrowia

Idź do oryginalnego materiału