Prof. Wojciech Kaspera z nominacją profesorską

termedia.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: SUM


Zastępca ordynatora Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Katedry Neurochirurgii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu profesor Wojciech Kaspera postanowieniem prezydenta RP otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.



Jak informuje Śląski Uniwersytet Medyczny, prof. Wojciech Kaspera, specjalista w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii, otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.

Zainteresowania naukowe: tiopatogeneza tętniaków mózgu oraz leczenie glejaka wielopostaciowego

Prof. Kaspera jest absolwentem kierunku lekarskiego na Wydziale Lekarskim ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, gdzie rozpoczął swoją karierę akademicką w 1999 roku. Przez lata awansował od stanowiska asystenta do adiunkta habilitowanego. Posiada tytuł specjalisty w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii. W 2001 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2015 roku habilitację na podstawie cyklu publikacji opatrzonego tytułem „Morfometryczne i hemodynamiczne czynniki ryzyka powstawania tętniaków mózgu”. w tej chwili pełni funkcję zastępcy ordynatora Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Katedry Neurochirurgii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu.

Jego działalność zawodowa obejmuje leczenie operacyjne chorób naczyniowych mózgu, nowotworów ośrodkowego układu nerwowego oraz schorzeń kręgosłupa. Prof. Kaspera doskonalił swoje kwalifikacje na licznych stażach krajowych i międzynarodowych, w tym w Neurochirurgische Universitätsklinik, Johannes Gutenberg-Universität Mainz w Niemczech oraz w Saint Louis University School of Medicine w USA.

Jego zainteresowania naukowe skupiają się na etiopatogenezie tętniaków mózgu oraz innowacyjnych strategiach leczenia glejaka wielopostaciowego, jednej z najbardziej złośliwych postaci nowotworu ośrodkowego układu nerwowego.

Pionierskie badania w zakresie fotoimmunoterapii glejaka wielopostaciowego

Swoje badania prowadził we współpracy z uznanymi ośrodkami naukowymi z Polski i zagranicy, takimi jak Katedra Biomechatroniki Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Zabrzu, Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie, Międzynarodowy Instytut Onkologii Molekularnej w Poznaniu oraz The Institute of Cancer Research w Londynie. kooperacja z ostatnim z wymienionych ośrodków zaowocowała pionierskimi badaniami w zakresie fotoimmunoterapii glejaka wielopostaciowego, wspieranymi przez polskie oraz brytyjskie fundacje naukowe. Wyniki tych badań zostały dostrzeżone i wyróżnione przez międzynarodowe media, takie jak „The Guardian”, „Medical Xpress”, „Today UK News”.

Inhibitory immunologicznych punktów kontroli w terapii glejaka wielopostaciowego Śląski Uniwersytet Medyczny wraz z Narodowym Instytutem Onkologii w Gliwicach oraz Institute of Cancer Research w Londynie realizuje nowatorski projekt mający na celu zwiększenie szans na przeżycie oraz poprawę jakości życia pacjentów z glejakiem wielopostaciowym. Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. n. med. Wojciech Kaspera z Katedry Neurochirurgii i Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Wydziału Nauk Medycznych SUM.
Idź do oryginalnego materiału